Papirüs: Kitapların Mucizevi Hikayesi

Duman, taş, kil, deri, kumaş, ağaç ve ışık... Tarihteki ilk sayfalar, ilk kitap, ilk kütüphane, ilk kitapçı... ve sayfaların peşinde bugüne kadar uzanan serüven...

Yazılı anlatımın izini süren okurlara yönelik bir başyapıt, Papirüs. Irene Vallejo'nun kaleminden çıkan bu etkileyici eser, sözcüklerin zamanda yolculuk edebilmesi için icat ettiğimiz nesnenin (kitabın) ve neredeyse otuz asırdır onu koruyanların yolculuğunu anlatıyor. İskender'in savaşlarından Vezüv'ün patlamasına, Kleopatra'nın saraylarından Hypatia'nın ölümüne, Saraybosna Kütüphanesi'nin yok olma tehlikesiyle yüz yüze gelmesinden binlerce kitabın akışına sahne olan Oxford Kütüphanesi'ne kadar uzanan bir serüven.

Okuru zaman yolculuğuna davet eden bu kitap, dünyanın dört bir yanında kitapların doğuşuna ve ölümüne tanıklık etmeye çağırıyor. Bizler de okurlar olarak bu büyüleyici macerada yer alıyoruz. Kitapların, kütüphanelerin tarihini günümüz edebiyatıyla paralellikler kurarak aktaran Irene Vallejo'nun akıcı dili, sayfaların kitaplara dönüşmesine ve okumaya duyulan sevgiye dair muhteşem bir atmosfer oluşturuyor.

Papirüs, İspanya'da Ulusal Deneme Ödülü, Eleştirel Göz Ödülü, İspanyol Kitapçılar Birliği Ödülü gibi prestijli ödüllere layık görülen bir eser. Aynı zamanda birçok dile çevrilen bu başyapıt, eleştirmenler ve ünlü yazarlar tarafından da övgüyle karşılandı.

Mario Vargas Llosa, "Çok iyi yazılmış bu başyapıtın atmosferi gerçekten hayranlık verici sayfalardan, kitaplara ve okumaya duyulan sevgiden oluşuyor," derken, Alberto Manguel ise "Vallejo zekice bir karar vererek akademik dil yerine hikâye anlatıcısının sesini seçmiş. Papirüs arka arkaya sıralanmış bilgiler olarak değil bir hikâye gibi okunuyor. Böylece okumayı tutkuyla seven bir okurun, kitaplara övgüsü olan bu büyüleyici deneme daha duygusal, daha açık bir hal almış," şeklinde övgülerini dile getiriyor.

Papirüs, tarih ve edebiyatın büyülü bir kesişim noktasında, sıradan okurların merakını ve tutkusunu ateşleyen, okurlarını zamanda bir yolculuğa çıkaran unutulmaz bir eser.

 

Papirüs / Antik Dünyada Kitapların İcadı eserini almak için tıklayın. 

 

 

 

 

 

 

Kapat