Osmanlı Dönemi Türk-Ermeni Halklarına İlişkin Bir Roman: Gölgedeki Sırlar

“İtiraf edeyim Hınçak ve Taşnak cemiyetleri kurulduğunda aklım çelinmişti. Nihayet Ermenilere yapılan kötülükleri, tartaklanmaları, hukuki haksızlıkları giderecek yürekli birileri çıktı diye sevinmiştim. Gidip komitaya partizan yazılmayı bile düşündüm. Elbette o vakit, Ermenistan devleti kurmak amacıyla silahlanacaklarını anlamamıştım.”

Osmanlı Devleti’ne karşı ayaklanmaya başlayan Ermeniler, horlanmadan refah içinde yaşayabilmek için çırpınan vatanseverler miydi, yoksa tüm Ermenilerin ve Türklerin canlarını, gerçekleşmeyecek hevesleri uğruna tehlikeye atan eşkıyalar mı? Bu soruya farklı cevaplar vermek mümkün olsa da tıpkı diğer tüm halklar gibi Ermeni ve Türkler de yüzyıllar boyu birlikte yaşamış, birlikte yiyip içip kardeşten öte olmuş, kültürlerini harmanlamış insanlar. 

  • “Ben sadece Türklerle birlikte, bir Türk gibi yaşamak istiyorum.
  • Müslüman mı olmak istiyorsun?
  • Hayır, istemiyorum. Yanlış anladın. Türk derken dini kastetmedim. Kahvemi hor görülmeden, onlar gibi keyifle içmek istiyorum. Dükkânıma giren çıkan herkesle çekinmeden konuşmayı özledim. Huzursuzluklar şunun şurasında üç-beş seneye dayanıyor. Az çabayla her şey eski haline dönebilir.
  • Oysa on sene önce tüm bu kaygılardan uzak, dostça yaşadığımız ne güzel hayatlarımız vardı.”

Annesi Rum-Ermeni, babası Türk olan yazar Rana Erol, Gölgedeki Sırlar kitabında tarihte yaşanan olayları hem Ermenilerin hem de Türklerin bakış açısına, düşüncelerine ve hislerine objektif bir şekilde yer vererek aktarmayı başarıyor. Tokat’ta yüzyıllarca süren dostluğun düşmanlığa dönüşmesinden olumsuz etkilenen, tüm kimliklerinden sıyrılarak sadece insan olabilmeyi başaran bir Ermeni vatandaşın yaşadıklarını onun gözünden anlatıyor.  

“Hâlâ inancım var ustam. Kürtün, Türkün, Ermeninin yeniden kardeş olduğu o yıllara döneceğimizi söyleyen bir umut var içimde. Ben buradan başka yurt bilmem.”

Gölgedeki Sırlar, 1890’lı yıllardaki insan ilişkilerine odaklanan, etkileyici, tarihi bir kurgu roman. Kitap okuyucularını, Osmanlı'nın son dönemlerinde farklı kültürlerin birlikte var olduğu bir yandan da dostluğun, kardeşliğin milliyetçi dürtülerle düşmanlığa dönüştüğü çalkantılı zamanlara götürüyor. Bir tarafta Ermeni devletini kurmak için yola çıkan komitanın silahlanmak için yardım adı altında bağış toplama baskısı, diğer tarafta Sirapyan gibi hâlâ dostluğa, kardeşliğe inanan insanlar... Osmanlı’nın çöküş döneminde yaşanan iç karışıklıklara, artan milliyetçiliğe karşı durmaya çalışan Ermeni Sirapyan’ın gözünden anlatılan romandaki tüm karakterlerin ikilemleri, acıları, umutları, duyguları enfes bir şekilde aktarılıyor. Gölgedeki Sırlar romanı, karakterlerle empati kurmanızı sağlıyor. 

“Milliyetçilik cahilin ruhuna işliyor, insanları bencilleştirip birbirlerinden uzaklaştırıyor. Kahvehanelerde, hanlarda işittiklerimden anladığım, Hınçak teşkilatının yabancı ülkelerin desteğiyle ayaklanma başlatacağı. Hepsi, Rusların, Fransızların ellerinde diledikleri gibi yoğurdukları çamurdan asker olmuş. Akıllı adamın benimseyeceği iş değil!”

Kültür Bakanlığı “ilk eser” ödülünü alan Rana Erol, Gölgedeki Sırlar romanında Osmanlı İmpartatorluğu’nun çeşitliliğini yansıtırken tarihte yaşanan olayları farklı açılardan değerlendirmenize olanak tanıyor. İnsana dair tüm duygulara; kalplerini hırs, kin, nefret ile dolduranlara da sevgi, dostluk, kardeşlikten vazgeçmeyenlere de aynı anda ayna tutuyor. Gölgedeki Sırlar, sizi siyasi çıkarların insanları nasıl manipüle ederek kardeşi kardeşe düşman ettiği gerçeği ile yüzleştiriyor. Siyasi ayrıştırmaların ne gibi sonuçlara neden olabileceğini, günlük siyasi söylemlerin halka nasıl sirayet ettiğini çarpıcı bir şekilde anlatıyor. Roman hem geçmişimize hem de günümüze ışık tutuyor.  O dönemde yaşananları her karakterin bakış açısıyla, duygularıyla okuma fırsatı buluyorsunuz. Dönemin kültürel ve sosyal yapısı, siyasi durumu romanın kurgusunu sağlamlaştırıyor. Gölgedeki Sırlar,  bazen içiniz burkularak bazen de geçmişe özlem duyarak tarihte yolculuk yapacağınız harika bir roman. 

Rana Erol'un Gölgedeki Sırlar kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile satın almak için hemen tıklayın.

 

 

 

 Kapat