Her Çocuğun Okuması Gereken Sessiz Kitaplar

Çocukların hayal kurma, algılama, konuşma, dramatize etme gibi yeteneklerini bir arada geliştiren sessiz kitaplar uzun bir süredir hem evlerdeki hem de okullardaki kitaplıklarda yer bulmaya başladı. İçinde yazı olmayan ve bambaşka hikâyelere dönüşebilecek resimlere sahip sessiz kitaplar çocukların kitapla tek yönlü ilişki kurdukları standart okuma etkinliklerine göre kitapla çok yönlü ve çok boyutlu bir ilişki kurmalarına olanak tanıyor. Kitabın hikâyesi çocuğun algısı ve hayal gücüyle birleşerek her okumada farklı bir hikâyeye dönüşüyor.

Çocukların Sessiz Kitap Okuması için 7 Güzel Neden

 

 

 

Her Çocuğun Kitaplığında Olması Gereken Sessiz Kitaplar

 

Gölde

Booklist 2019’un En İyi 10 Sessiz Kitabı arasında yer alan Gölde, ünlü illüstratör Geraldo Valério’nun imzasını taşıyor. Çocuklarla hayvanların dostluğunu ele alan kitap öykünün merkezine bir “tasma” koyarak bu dostluğun çerçevesini de tartışmaya açıyor. Çocuklar için hazırlanan Gölde’nin hikâyesi yetişkin okurların bile ilgisini çekecek türden farklı bir bakış açısına sahip. Tasma üzerinden insanların hayvanlar üzerindeki egemenliğini sorgulayan Gölde insan hayvan dostluğunun temeline hayvan haklarını, özgürlüğü ve gerçek sevgiyi yerleştiriyor.   

 

 

 

Evvel Zaman İçinde Bir Kar Fırtınasında

Evvel Zaman İçinde Bir Kar Fırtınasında, ormandaki evinden gezmeye çıkıp kar fırtınasına yakalanan ve ormandaki hayvanlar sayesinde hayatta kalabilen bir çocuğun hikâyesini anlatıyor. Bir ormanın kıyısındaki stüdyosunda çalışan illüstratör Richard Johnson Dünya İllüstrasyon Ödülleri'nde finale kalan bu kitabında çocukların hayal gücüne seslenen güzel bir masal sunuyor.

 

 

 

 

Dünyadan Öyküler: DOĞA

DOĞA, ağını ören bir örümcekten, kesesinde yavrusunu taşıyan bir kanguruya, kış uykusuna yatan bir köstebekten renk değiştiren bir bukalemuna, kocaman ağızlı yılanbalığından son sürat koşan devekuşuna değin muhteşem resimlerle doğanın mucizelerini anlatan bir sessiz kitap. Çocukların yaratıcı yönlerini ortaya çıkartmak üzere hazırlanmış bir resimli kitap olsa da hem bilimsel içeriğiyle hem de soluk kesen illüstrasyonlarıyla çocukların sanatsal ve bilimsel gelişimlerine destek olan DOĞA’nın son sayfalarında her resim için ipucu niteliğinde bilgiler yer alıyor. Bu ipuçları çocukların öykü anlatmaları için gerekli bilgileri içeriyor.

 

 

 

Ama O Zaman Elma Ağacı Büyür müydü?

Küçük bir kızın babasıyla birlikte bir elma ağacı yetiştirmesiyle başlayan hikâye, büyüyen elma ağacının yanında insanların, yaşam tarzlarının, çevrenin ve kentin zaman içinde nasıl değişip dönüştüğünü etkileyici görüntülerle anlatıyor. Ama O Zaman Elma Ağacı Büyür müydü? Rengârenk resimler eşliğinde çevrenin, insanların ve bir elma ağacının değişim hikâyelerini anlatan muhteşem bir sessiz kitap.

 

 Kapat