Çocukların Sessiz Kitap Okuması için 7 Güzel Neden

İçinde yazı olmayan sessiz kitaplar tüm dünyada yaygınlaşırken Türkiye’deki eğitim kurumları ve aileler de kitaplıklarında sessiz kitaplara yer vermeye başladı.

Her Çocuğun Okuması Gereken Sessiz Kitaplar

 

 

 

 

 

 

İşte size çocukların sessiz kitap okuması için 7 güzel neden:

 

  1. Sessiz Kitaplar Çocukların Hikâye Anlatma Becerilerini Geliştirir: Sessiz kitaplar okuma dışında çocukların hayal kurma, algılama, konuşma, dramatize etme gibi yeteneklerini bir arada geliştirirler.
  2. Çocuklar Sessiz Kitapları Daha Kolay Benimserler: Anne-baba ve öğretmenler sessiz kitap okurken çocukların sevdikleri insanları, nesneleri, olayları hikâyeye dahil ettikleri için çocuklar sessiz kitaplarda kendi yaşamına ait daha fazla şey bulup kitapları daha kolay benimserler.
  3. Sessiz Kitapların Ömrü Daha Uzun Olur: Standart çocuk kitapları sabit bir metne dayandıklarından okundukça çocuklar için giderek ilgi çekme özelliklerini kaybederler. Sessiz kitaplar ise her okumada farklı hikâyelere dönüşeceklerinden çok daha uzun süre kitaplığın okunan kitaplar rafında dururlar.
  4. Sessiz Kitaplar Yaratıcılığı Daha Fazla Geliştirir: Sessiz kitaplar bir hikâye haline dönüşebilmek için çocukların desteklerine gereksinim duyarlar. Her sessiz kitapla birlikte çocukların hayal gücü ve sözlü anlatım yetenekleri gelişir.
  5. Sessiz Kitaplar Günceldir: Anne-baba ve öğretmenler sessiz kitap okurken çocukların o gün yaşadıkları olaylardan yararlandıkları için çocuklar sessiz kitaptaki hikâyelere daha fazla ilgi gösterirler. Kitaptaki resimler aynı da kalsa hikâyeler her gün değişir.
  6. Sessiz Kitaplar Çocuklara İç Dünyalarını Yansıtma Olanağı Verir: Çocuklar sessiz kitapların sayfalarını çevirip hikâyeler anlatırken, sizler o hikâyelerle birlikte çocuğun hayalleri, düşünceleri, istekleri veya canını sıkan şeylerle ilgili ayrıntıları öğrenebilirsiniz.
  7. Sessiz Kitaplar Hikâyede Esneklik ve Tartışma Ortamına Zemin Hazırlar: Çocuklar sessiz kitaptaki resimleri yorumlarken, anne-baba veya öğretmenler sordukları sorularla çocukları resmi farklı şekilde yorumlamak üzere yönlendirebilirler. Bu şekilde çocuklar farklı bakış açılarıyla tanışırlar.

 

 

 

 

 

Geraldo Valério’nun Gölde kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneğiyle satın almak için tıklayın.

 

 

 

 

 

 

Richard Johnson’ın Evvel Zaman İçinde Bir Kar Fırtınasında kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneğiyle satın almak için tıklayın.

 

 

 

 

 

Ünlü illüstratör Thomas Hegbrook’un Dünyadan Öyküler: DOĞA kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneğiyle satın almak için tıklayın.

 

 

 

 

 

Alê Abreu ve Priscilla Kellen’ın Ama O Zaman Elma Ağacı Büyür müydü? kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneğiyle satın almak için tıklayın.

 Kapat