Zihin Haritaları ile Aklın Mucizesi’ne Tanık Olun

Aklın Mucizesi, yazarı Arzu Savaş’ın tüm deneyimlerini içeren, Tony Buzan öğretileri doğrultusunda hazırlanmış bir zihin haritaları eğitimi kitabı. Her kesimden her yaş grubuna hitap eden kitap, zamanı değil kendinizi yönetebilmeyi vadediyor.

Behice Özden

Arzu Savaş’ın, zihin haritaları konusunda kaynak niteliği taşıyan kitabı Aklın Mucizesi, Bilgi Yayınevi tarafından yayımlandı. Kendimiz dahil, etrafımızdaki birçok kişinin “hiçbir şeye yetişememekten” şikâyet ettiği günümüzde kitap, adeta ismine uygun bir şekilde okura “mucize” çözümler sunuyor. Arzu Savaş, içinde bulunduğumuz bu “yetişememe” halini ve çaresini birçoğumuzun vitaminlerde aradığı “unutma” sorununu, yaşadığımız döneme ilişkin olarak bilgi bombardımanına ve birçok ayrı kimlikte var olmaya çalışmamıza bağlıyor.

Zihin haritaları öncesinde Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Van Gogh gibi dehaların kullandığı, Tony Buzan tarafından 1960’lı yıllarda tanımlanan bir öğreti. Amerika ve Avrupa’da yazarlardan öğrencilere, kurumsal şirketlere kadar geniş bir kesim tarafından yaygın olarak kullanılan zihin haritaları, en yalın tanımıyla, sağ beyin ile sol beyin arasında denge kuruyor. Bu sayede yaratıcılığı arttırıyor ve hafızayı güçlendiriyor. Tamamen renkli kalemler, anahtar kelimeler ve sembollerle uygulanan bu sistem sayesinde istekleriniz somut planlara dönüşüyor.

Arzu Savaş’ın ulaşamadığı insanlar da bu teknikten faydalansın diye hazırladığı Aklın Mucizesi, Savaş’ın bugüne değin kazandığı tecrübeleri, örnek taslakları ve birçok alıştırmayı barındırıyor. Yani Aklın Mucizesi okuyup bırakacağınız bir kitap değil. İçindeki alıştırmalar sayesinde kaynak kitap olma özelliği taşıyor. Aklın Mucizesi’nde ayrıca yazarlar, yazıya yeni başlayanlar için de oldukça geliştirici teknikler bulunuyor.

Uzayıp giden günlük listelerimizin arasında kaybolduğumuz, ajandamıza aldığımız notlara bakmayı dahi unuttuğumuz bir dönemde Aklın Mucizesi’nin nasıl gerçekleştiğini Arzu Savaş’a sorduk.

Aklın Mucizesi nasıl bir ihtiyaçtan doğdu?

Aklın Mucizesi, zihin haritaları ile ilgili içselleştirdiğim ve bizzat uyguladığım her türlü bilginin olduğu ve içinde alıştırmaların, örnek taslakların bulunduğu bir kitap. Bu kitap ile amacım herkesi zihin haritaları okur ve yazarı yaparken, “Aslında her şey ne kadar da kolaymış!” duygusunu yaşatmak.

Altı yıldır zihin haritaları eğitmenliği yapıyorum. Üniversitelerde, büyük şirketlerde, bireysel gelişim atölyelerinde eğitimler veriyor, bireysel danışmanlıklar yapıyorum. Yüzlerce kişiye eğitim verdim, bu konuda pek çok danışmanlık yaptım. Aklın Mucizesi benim şimdiye kadar oluşturduğum tüm deneyimlerim ile harmanlanmış ve Tony Buzan öğretileri ile hazırlanmış bir zihin haritaları kitabı. Zihin haritaları benim hayatımın merkezinde olan ve her alanda kullandığım bir teknik. Bu tekniğin gücü basitliğinde yatar. Anahtar kelimler ve görsellerle konunun bütününü tek sayfada topladığımız bu teknik mucizevi sonuçlar verir. Bu kitap ile istedim ki bu mucizeden herkes faydalansın.

Zihin haritaları ile hayatımızda ne değişecek, bu kitapla siz ne vadediyorsunuz?

Bilgi bombardımanına tutulduğumuz bu çağda genelde ortak şikâyetlerimiz; sıkışıyoruz, dağılıyoruz, bunalıyoruz, yetişemiyoruz, toparlanamıyoruz, hafızamız kötü, zaman hiçbir şeye yetmiyor duyguları. Sırtımızda bu duyguların yükleri ile hareket etmeye çalışıyoruz. Sonuçta atıllaşıyor ve adım atamıyoruz. İşte bu aşamada devreye konunun özüne odaklanmamızı sağlayan anahtar kelimeleri, renkleri, resimleri ve bütünü tek sayfada toparlama özelliği ile zihin haritaları giriyor. Zihin haritaları sayesinde bilgiler beyinle aynı şekilde organize olup doğal ve anlaşılır hale geliyor. Kafa karışıklığı ve stres netlik ve huzura dönüşüyor. Yapılacak işler listemiz kısalıyor. Zamanı değil kendimizi yönetmeye başlıyoruz. Eğitimime katılan bir katılımcım “Adeta bir üst versiyonumu deneyimliyorum” demişti. Aslında konu bundan ibaret!

Nasıl? Aklın Mucizesi ile zihin haritalarını öğrenebilir miyiz?

Çok basit. Renkli kalemler ve çizgisiz kağıtlar ile… Aklın Mucizesi kitabını zaten bu amaçla yazdım. Eğitimime katılamayan, ulaşamadığım herkes bu teknikten faydalansın istedim. Kitabın içinde eğitimlerimde anlattığım bütün bilgiler ve alıştırmalar var. Hayatım boyunca “Bilgi paylaşınca çoğalır” felsefesine inandım ve uyguladım. Bu kitap da bunun bir ürünü.  Aklın Mucizesi, içinde zihin haritaları ile ilgili pek çok bilgiyi barındıran, ayrıca içinde alıştırmaların ve örnek taslakların da olduğu, üzerinde renkli kalemleriniz ile çalışmalar yapabileceğiniz, böylece kitabın yazarlarından biri olabileceğiniz, hepimizin kitabı aslında. Hayalim bu! Çalışmalarımı da bu yönde yaptım, umarım öyle de olur.

Öğrenmesi ve en önemlisi hayata geçirilmesi için ne kadar zaman gerekiyor?

Tekniğin gücü basitliğinde. Basit ama uygulamanız gerekiyor. Temennim tabi hayatınızın her alanında uygulamanız ama başlangıç olarak önerim bir alan seçmeniz. Bu seçtiğiniz alanda ne kadar işe yaradığını görünce bu dünyanın renkleri zaten hayatınızın diğer alanlarına da yansıyacak. Sadece üç, dört saatlik kendinize yaptığınız bir yatırım ile ömür boyu kullanabileceğiniz bir tekniği öğrenebilirsiniz.

Kitabınızda, her sabah en fazla 5 dakikanızı ayırın; sunuma hazırlanırken, kitap okurken, çocuğunuzun ödevlerini yaptırırken ve başına bir türlü oturamadığınız romanınızı yazmaya çalışırken gibi birçok farklı konuda zihin haritalarından faydalanabilirsiniz diyorsunuz, bu çok iddialı değil mi?

Mucize de bu işte. Evet, klasik ajandalar yerine sabah kalktığınızda gününüzü planlarken beş dakikanızı ayırmanız yeterli. Zihin haritasının renkleri size enerji verir, yapılacak işlerinizi tek sayfada görmek tek bir işim varmış duygusunu hissettirir, bu duygu size adım attırır, bir adım diğer adımı getirir ve “yap rahatla” duygusu ile gün sonunda yapılacak işler listeniz yapılmış işler listesine dönüşür.

Sunumlarınızda, kitap okurken, film seyrederken yani kısaca yazı yazdığınız, not aldığınız her alanda zihin haritalarını kullanabilirsiniz.

Günümüzde herkes birçok eğitim alıyor ve farklı farklı öğretilerle tanışıyor, sizin zihin haritalarını tercih etmenizdeki ve bu konuda uzmanlaşmanızdaki etken ne oldu?

En büyük etken oğlum… Profesyonel olarak koçluk yapmaya başladığım dönemde tanıştım zihin haritalarıyla. Eğitimlerimi aldım ve ilk öğrencim oğlum oldu. Oğluma zihin haritalarını ilk öğrettiğimde birkaç gün sonra haritalar ile hazırlandığı bir sınavdan sonra eve geldiğinde bana “Anne sen bir büyücüsün, nasıl yaptın bu haritayı, sınavda nasıl zihnime gönderdin” demesi benim dönüm noktam oldu. Ve ben o gün bu gündür zihinlere harita gönderiyorum ve isteyen herkese de bunun nasıl yapılacağını anlatıyorum.

Siz zihin haritalarını günlük hayatınızda nasıl kullanıyorsunuz?

Öncelikle günümü, haftamı, ayımı zihin haritaları ile planlıyorum. Sunumlarımı zihin haritaları ile hazırlıyorum, toplantılarımı zihin haritaları ile yapıyorum, bu verimimi arttırırken bana müthiş zaman kazandırıyor. 21. yüzyıl kadınıyım, eğitmenlik kimliğim dışında da öncelikle bir eş ve anneyim. Her şeyi yapmak istiyorum. Eğitim vermek, sunum hazırlamak, dolma sarmak, kitap yazmak, kek yapmak, eşimle sohbet etmek, oğlumla vakit geçirmek, sinemaya gitmek, yürüyüş yapmak, projeler geliştirmek, arkadaşlarımla sohbet etmek vb… Zihin haritaları benim dengede olmamı sağlıyor. Özel hayat ve iş hayatındaki dengeden bahsediyorum. Hayatımızda denge aslında kilit öneme sahip. Çünkü denge yoksa düzen bozuluyor ve hayat işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor çoğu zaman ve sonunda da bizi mutsuz, somurtkan, atıl bireylere dönüştürüyor.

Zihin haritaları ile hayatımı değiştirdim aynı şeyi sizin için de yapacağına eminim.

Sizin zihin haritalarıyla ilgili başka ürünleriniz, uygulamalarınız da var sanırım…

Zihnime Mola adında zihne mola verdiren 133+1 karttan oluşan, bazı kitapevlerinde ve instagram üzerinden satılan bir ürünüm ve YKS Edebiyat Zihin Haritaları adında Google play ve App store’dan ücretsiz indirilen bir mobil uygulamam var.

YKS Edebiyat Zihin haritaları, üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler, onları hazırlayan öğretmenler ya da edebiyata gönül verenler için hazırlanmış benzersiz bir uygulama. Az zamanda, çok ve kalıcı bilgi sağlamayı hedefleyen mobil uygulama, YKS Edebiyata hazırlanmanın en sıra dışı ve pratik yolu. Uygulama ile İslamiyet Öncesi Türk Edebiyatı’ndan günümüze kadar tüm edebiyat haritalandı.

Zihnime Mola kartlarının amacı, zihninizi o an üzerinde çalıştığınız konu neyse o konudan anlık uzaklaştırmak, farklı bir konuya götürmek sonra da geri dönüp işinize daha odaklı bir şekilde devam etmenize yardımcı olmak.

Farkında olmadan çoğu zaman otopilotta çalışır, günlük rutinlerimizi yerine getiririz. Böyle durumlarda da yorulup, bunalsak bile mola vermeyi zaman kaybı olarak görür, “şunu bir bitireyim de öyle ara veririm” diye kendimizi kandırırız. Oysa mola vermek tembel olmak, zaman kaybetmek değildir. Molalar ile yaratıcılığımız artar daha üretken oluruz.

 * Bu röportaj Yazı Evi Dergi'de yayımlanmıştır. 

Arzu Savaş'ın Aklın Mucizesi-Zihin Haritaları kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

 Kapat