Yüz Binlerce Okuru Olan Gençlik Polisiyesi: Erik Vogler

Macera, gizem ve gerilim dolu polisiye romanların gençler arasında bu kadar popüler olması bir tesadüf değil elbette. Neden mi?

Okuyucuyu çözüme götüren ipuçları nedeniyle polisiye romanlar çok fazla ayrıntıya sahip. Polisiye roman okuyan gençler, olayı çözebilmek için detaylara daha çok dikkat ediyor, böylece yaptıkları şeylere odaklanma yetenekleri artıyor. 

Polisiye romanların en iyi yanı, gençleri düşünmeye ve onlara verilen ipuçlarını birleştirmeye teşvik etmeleridir. Polisiye roman okuyan gençler, olaylar arasında bağ kuruyor, analitik düşünme becerilerini geliştiriyor. Gençler kitabın sonuna gelmeden olayları çözme çabasından keyif alıyor.

Gençlik odaklı polisiye romanlarda kahramanlar genelde okuyucu ile akrandırlar. Gençler kendi yaşlarına yakın birincil karakterleri olan kitapları okumaktan hoşlanırlar çünkü kendilerini güçlendirilmiş hissederler, karakterlerle diğer roman türlerinde olduğundan daha iyi ilişki kurabilirler.

Gençlik polisiye kitaplarının ortak temasında, bir veya daha fazla karakterin yasayı veya ahlaki kodları yıkması ve genç karakterlerin onları adalete teslim etmeye çalışması yer alır. Polisiye roman okuyan gençler, yasa ve yasal prosedür gibi konularda daha fazla bilgi sahibi oluyor, suçtan uzak duruyorlar. 

"Bazen bildiğiniz gerçekleri başkalarına anlatmakta zorlanabilirsiniz çünkü insanların size inanmamalarından korkarsınız. Tabii anlattıklarınız inanılır gibi değilse…”

Erik Vogler serisi ile Paris’te 2017 genç polisiye romanlara verilen Le Prix des Mordus du Polar ödülü finalisti olan Beatriz Osés, Joaquín Sama ve Gines de los Ríos ödülleri ve Lazarillo Edebi Yaratıcılık Ödülü gibi çeşitli ödüller aldı. Ayrıca Çocuk Edebiyatı Ulusal Ödülü'ne finalist olmanın yanı sıra Ulusal Genç Yetişkin Edebiyatı Ödülü ve Edebé Ödülü’nü kazandı.

İspanyol yazar Beatriz Osés’in merakla beklenen Erik Vogler dedektif serisinin ikinci kitabı Ölümcül Mango Şerbeti artık Türkiye’de! Takıntılı kişiliğiyle başını derde sokmak ve böylece bir anda dedektif olmak zorunda kalan Erik Vogler, bu sefer daha karmaşık bir olayı çözmeye çalışıyor. Başına gelen olaylar, bir bulmacadan çok daha fazlası... Kitapta neler olduğunu Erik’ten önce çözebilmek için gençlerin kitabı okurken olayları çok iyi takip etmesi gerekiyor. 

“... Koridorda bir ses duydu. Maskesini kaldırıp kol saatine baktı. Neredeyse gecenin biriydi. Yeniden ayak sesleri duydu. Uyumak mümkün değildi. Dikkatlice yatağından kalkıp terliklerini giyerek odanın kapısına doğru gitti. İtinayla kapının kolunu tutup yavaşça çevirerek açtı. Bu saatte kim gelebilirdi ki?”

Erik Vogler, Bremen’de yaşadığı olaylardan biraz uzaklaşmak ve normale dönmek için gittiği İtalya’da yine çözmek zorunda kalacağı bir olaya şahit oluyor. Takıntıları Erik Vogler’in hayatını zorlaştırsa da, Como Gölü yakınlarındaki lüks bir otelde yaşanan bir olayın gizemini çözmeye çalışıyor. Okurken nefeslerin tutulduğu kitabın en gizemli, en ürkütücü bölümlerinde bile Erik’in takıntıları ve olayların mizahi anlatımı eğlenceli bir okuma sunuyor. Genç okuyucuların “şu bölümü okuyup ara vereyim” deme ihtimalleri yok çünkü kitap inanılmaz hızlı ilerliyor.

Beatriz Osés’in Erik Vogler ve Ölümcül Mango Şerbeti çocuk kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

 

 

 

 Kapat