Yasemin Yazıcı; 1957 yılında İzmir’de doğdu ve İlk- orta öğrenimini orada tamamladı. Ardından İ.Ü. Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünde okumak üzere İstanbul’a geldi.

1978 yılında Demokrat İzmir Gazetesi'nde ilk yazıları yayınlandı. Cumhuriyet, Yazko-Somut gazetesi sanat servisinde, Sanat Olayı gibi edebiyat-sanat dergilerinde çalıştı. Daha sonra sinemaya geçti. Yerli ve yabancı ortaklı yapımlarda, yönetmen yardımcısı, yapımcı ve senarist olarak çalıştı.

1990 yılında ilk romanı “Kaybolan Kasaba”(Broy) yayınlandıktan sonra edebiyat çalışmalarına ağırlık verdi.1998’ de “Saklambaç Oynuyorduk Zamanla”(Roman, Sel - İkinci Basım 2016, NotaBene ) 2004 “Vampir Tangosu” (Roman, Alkım),  2008 Tırtıl Yağmuru(Öykü, Everest) 2017 ‘de  Sözçalan Karanlık (Öykü, NotaBene)yayınlandı.

Cumhuriyet gazetesi ve eklerinde yazıları, Adam Öykü, E.Dergisi, Eski, İmge Öyküler, Eşik Cini, Kitaplık, Notos, Dünyanın Öyküsü, Dünya Öykü Günü, Sarnıç…  dergilerinde gezi yazıları , öyküleri ve denemeleri bulunuyor.

Katıldığı Öykü Seçkileri: Erotik Öyküler, İstanbul Öyküleri, Sakıncalı Öyküler, Son Otobüs, Kadın Öykülerinde İzmir(hazırlayan),  Kadın öykülerinde Doğu (Sel) Kadın Öykülerinde  Avrupa (Sel), Emek Öyküleri (NotaBene), Taşa Fısıldayan Öyküler (NotaBene), Canımı Yakma (Kırmızı Kedi) 

Ayrıca kimi öyküleri, Makedoncaya, İngilizceye, Almancaya çevrildi.

Halen, Birgün Gazetesi Pazar Eki ve Ekmek ve Gül, Mevzu Edebiyat  internet sitelerinde öykü ve yazıları yayınlanmaktadır.

Yasemin Yazıcı - Yazarın kitapları

Kapat