“Yaratıcılık, Hukuk ve Nezaketle Kazanın!"

Bela İyidir dünyadaki devrimci güçlerin pratiklerinden yola çıkılarak hazırlanmış bir el kitabı. Muhalif güçlerin sesini duyurmak, kitlelere ulaşmak, daha fazla taraftar toplamak içi neler yapması (ve yapmaması) gerektiğini anlatan bir kılavuz.

Kitap, "Başka bir dünya mümkün!" diyen demokratik güçlerin yaratıcı eylemlerle çok daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamak üzere hazırlanmış kapsamlı bir kılavuz niteliğinde.

Bela İyidir, dünyanın farklı bölgelerinden, yetmiş kişilik Sanatçı/Eylemci/Stratejist ve on lider kampanya organizatörünün işbirliğiyle, çok sayıda yaratıcı eylem incelenerek hazırlanmış müthiş bir derleme. Kitap, barikat yapımından pankart asmaya, işgal eylemlerinden görünmez tiyatroya, genel grevden kitlesel sokak eylemlerine kadar, tüm dünyada eşitsizliğe, yoksulluğa, iklim değişikliğine ve küresel sermayeye karşı çıkanlar için bulunmaz deneyimler içeriyor. Kitapta herkesçe bilinen bu eylemlerin yanında tahliye barikatları, insan pankartları, kürsü işgali, medya zaptı, günlük iş akışının aksatılması, flash moblar, ileri düzeyde bildiri dağıtımı gibi farklı eylem biçimleri de uygulamalı olarak anlatılıyor.

Kitapta Neler Var?

  • Yaratıcı Olun, Eğlenin, Dikkat Çekin

Sokakta bildiri dağıtıyorsanız birisinin omzuna çıkıp dağıtın. Farklı kostümler, renkli kağıtlar veya balonlar kullanın. Yaratıcı olmayan eylemler kitlelerin ilgisini çekmediği gibi medyada da yer bulamaz. Sesini geniş kitlelere duyurmak isteyen yaşam savunucuları, eylemlerini kavgacı laf ebeliğinden kurtarıp şarkı, dans, tiyatro ile zenginleştirilmiş, içinde mizah barındıran bir çizgiye taşımalılar.

  • Protestocu Gibi Giyinmeyin!

Gaz maskelerinizi süslemek veya patron kıyafetleri ile kanalizasyon temizlemek eyleminizi medyada daha fark edilir kılacaktır.

  • Medyanın İşini Siz Yapın

Eyleminizle ilgili güzel kareler yakalayın, güzel bir basın bildirisi, eğlenceli videolar ve bolca görsel malzeme sunun.

  • Sanatı ve Mesajı Dengeleyin

Hem kalplere hem de akıllara seslenecek bir dengeniz olsun. Sanatsal öğeler mesajınızın önüne geçmeden onu destekleyip daha fazla kişiye ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

  • Nezaketle Kazanın

Kızgın olmanın bir zamanı vardır, saygılı olmanın veya komik olmanın da. Ancak çoğu zaman nazik, sevimli ve cömert olmak işe yarar. Tarafsız insanların gözünde nezaketle yaklaşan, gülümseyen ve içtenlikle hareket eden taraf “iyi” olan taraftır.

  • Anlatmayın Gösterin

Vaaz veriyormuş gibi konuşmak ikna edici değildir. Laf kalabalığı yapmadan derdimizi anlatmanın öyküleştirmek, görselleştirmek, metaforlardan yararlanmak ya da yaratıcı bir oyun şeklinde sahnelemek gibi milyonlarca yolu vardır.

  • Dünyanın Tüm Borçluları, Birleşin!

Borçlarımızı ödemekteki istekliliğimizden vazgeçmemizi sağlayacak müşterek gücümüzün farkına varıp çalışmayan bir sistem için para ödemekten vazgeçebiliriz. Örneğin toplu halde pazarlık etmeye yanaşana kadar bankalara olan borcumuzu ödemeyi durdurabiliriz.

  • Hukuktan Korkmayın, Kullanın

Şirketler sizi dava edeceklerine ilişkin ihtar mektuplarıyla korkutup tehdit ederler ancak takım elbiseli avukatlardan ve davalarından korkmanıza gerek yok. İyi bir hazırlıkla şirketleri kendi silahlarıyla vurabilir ve mesajınızın çok daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Eylem İncelemeleri

Bela İyidir'de çok sayıda taktik, ilke ve teoriyle birlikte onlarca eylem incelemesi de yer alıyor. Gezi direnişiyle ilgili olarak Erdem Gündüz'ün “Duran Adam” eyleminin de değerlendirildiği inceleme yazısından bir bölüm: "Onca yürüyüş, işgal, pek çok farklı yaratıcı taktik kullanılmış, insanların elindeki eylem stratejileri artık tükenmeye başlamıştı. Duran Adam aynı mücadele için farklı bir karşı koyma yolu sağladı. Ayrıca hükümetin 'Tüm protestocular şiddet yanlısı, kontrolden çıkmışçasına isyan eden, anti-sosyal insanlardır' şeklindeki propagandalarını da kırmış oldu." Kitabın uygulayıcılar bölümünde ise asıl yükü sırtlayan eylemciler ve Greenpeace gibi örgütlerle ilgili bilgiler veriliyor. 

Günümüzde küreselleşmenin ülkeler arasındaki sınırları kaldırdığı gibi devrimci güçlerin de uluslararası düzeyde örgütlenerek birbirinin eylemlerinden örnekler alması gerekiyor. Bela İyidir, çevre eylemcilerinin, özgürlük, eşitlik ve adalet talep edenlerin, iklim değişikliğine karşı savaşanların yani tüm devrimcilerin okuması gereken mükemmel bir kılavuz. Bugüne dek altı dile çevrilen ve on binden fazla satılan kitaba, tüm dünyadaki eylemcilerin katkılarıyla her gün yeni sayfalar ekleniyor. Kuşkusuz eşitsizlik sürdükçe Bela İyidir de yeni eylemler ve farklı stratejilerle yazılmaya devam edecek.

“Eylemlerimizi nasıl planlayalım?”, “Sesimizi nasıl duyuralım?”, “Direnişi nasıl yayalım?” diye düşünenlerin mutlaka edinip, bir kez değil, gerekli oldukça yeniden açıp okuması gereken bir referans kitabı Bela İyidir. No Logo’nun yazarı Naomi Klein kitap için “Mevcut siyasi durum hayal gücüne yürekten inanmayı, yeni örgütlenme biçimleri geliştirmeyi ve meydan okumayla kutlama yapmanın korkusuzca harmanlanmasını gerektiriyor. Bela İyidir hem incelikli hem kışkırtıcı, hızlandırılmış bir kurs” diyor. 

Andrew Boyd ve Dave Oswald Mitchell’in derlediği Bela İyidir’i indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneğiyle satın almak için tıklayın.

 

 

 

 Web Sayfası: http://beautifultrouble.org/

 Kapat