Teo’nun Tırnak Yeme Kitabı

Annesi, babası, öğretmeni Teo’ya hep aynı şeyi söylüyordu:

- Teo, tırnaklarını yeme!

- Elini çek ağzından Teo.

- Kaç kere söyledim Teo, tırnaklarını yeme artık.

Aslında Teo da tırnaklarını yemek istemiyor ama bir türlü bu alışkanlıktan vazgeçemiyordu.

Eğer bu sahne size tanıdık geldiyse doğru yerdesiniz demektir. Yağmur Artukmaç ve Psikolog Ceylannur Akgün’ün yazıp Nurbanu Asena’nın resimlediği Teo’nun Tırnak Yeme Kitabı, çocukları tırnak yemekten vazgeçirmek için çok farklı yöntemler öneriyor. Çocuklar parmaklarının ucunda sertleşmiş bir deriyi koparmaya ya da tırnaklarının boyunu eşitlemeye uğraşırken ellerini ağızlarına götürüp sonra da bunu bir alışkanlığa çevirebiliyorlar. Tıpkı pek çok çocuk gibi… Kitapta dedesi Teo’ya üç farklı taktikle bu can sıkıcı sorunun üstesinden gelebileceğini söylüyor ve dedesinin planını uygulamaya başlayan Teo, adım adım bu kötü alışkanlıktan kurtuluyor. Kitapta anlatılan taktikler şunlardır:

  • Savunma
  • Dikkat Dağıtma
  • Harekete Geçme

Teo’nun Tırnak Yeme Kitabı çocuklarınızla birlikte okumanız için hazırlanmış bir resimli hikâye kitabı. Kızarak, uyararak değil empati yaparak ve oyun oynayarak çocukların bu alışkanlıktan kurtulmasını hedefliyor.

Kitap iki bölümden oluşuyor. Birinci bölüm anne baba ve çocukların birlikte okuması için tasarlanmış. Sizler çocuğunuza bu resimli hikâyeyi okurken, çocuğunuz farkına varmadan tırnak yeme alışkanlığından kurtulmanın yollarını keşfetmeye başlıyor.

İkinci bölüm ise Anne Babalara Öneriler adını taşıyor. Bu bölümde yapılması ve yapılmaması gerekenler ayrıntılı olarak ele alınıyor. Böyle bir durumda;

  • Yapmanız gereken ilk şeyin, çocuğunuzu uyarmaktan ve sürekli “Yapma” demekten vazgeçmek olduğunu biliyor muydunuz?
  • Çocuğunuzun tırnaklarını yiyerek, parmağını emerek veya saçını kopararak aslında size bir mesaj vermek istediğini hiç düşündünüz mü?
  • Deneyip yarım bıraktığınız her yöntemin bir kararsızlık ortamı yarattığını ve kötü alışkanlıkların üstesinden gelme noktasında çocuğunuzu olumsuz etkilediğini biliyor musunuz?

Teo’nun Tırnak Yeme Kitabı hem anne babalar hem de çocuklar açısından hazine değerinde bir yardımcı kitap. Sadece tırnak yeme değil diğer kötü alışkanlıklar için de kullanılabilecek bir başucu kitabı. Zevkle okunan bir hikâyenin içine özenle yerleştirilmiş taktikler ve ebeveynler için pratik öneriler…

Anne babaların, rehber öğretmenlerin ve çocuklarla ilgili olan herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap Teo’nun Tırnak Yeme Kitabı.

Teo’nun Tırnak Yeme Kitabı’nı indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

 

 

 

 

 Kapat