Teo’nun Tablet Kitabı

Akıllı telefon ve tablet başında geçirilen zamanların, çocuk gelişimini olumsuz şekilde etkilediği herkes tarafından kabul edilse de anne babaların çocukların tablet kullanımını sınırlamaya yönelik önlemleri çoğu zaman yetersiz kalıyor. Teo’nun Tablet Kitabı, tablet başında uzun süre geçirmenin zararlarını anlatmanın ötesinde, sorunu aile çapında ele alan ve pratik çözüm önerileri sunan, tümüyle çözüm odaklı bir eğitsel hikâye kitabı.

Kitap iki bölümden oluşuyor. Birinci bölüm, anne - baba ve çocukların birlikte okuması için tasarlanmış. Sizler çocuğunuzla birlikte bu resimli hikâyeyi okurken, çocuğunuz farkına varmadan tablet kullanımına ilişkin pek çok şey öğreniyor. Hikâyenin içinde tablet kullanan çocukların gerçek dünyadan uzaklaştığı, arkadaşlık ilişkilerinin zayıfladığı, uyku düzenlerinin bozulduğu, uyumsuz ve saldırgan davranışlarının arttığına yönelik örnekler yer alıyor. İkinci bölüm ise Sevgili Anne Babalar adını taşıyor. Bu bölümde “Tablet Bağımlısı Çocuklar”, “Anne Babaların Sıklıkla Yaptığı Hatalar”, “Elektronik Oyunlarla İlgili Neler Yapılabilir?” gibi konular ayrıntılı olarak ele alınıyor.

Teo’nun Tablet Kitabı, konuya çocukların gözünden baktığı için benzer kitaplardan çok farklı bir yaklaşımı içeriyor. Teo’nun tabletle tanışması çok güzel bir resimli hikâyenin içinde sunuluyor. Kısa süre içinde Teo’nun tüm zamanını dolduran tablet, Teo’da fizyolojik ve psikolojik sorunlara yol açmaya başlıyor. Annesinin Teo’nun tablet kullanımını sınırlamaya yönelik kuralları ise bir türlü işe yaramıyor ancak hikâyenin sonunda hem Teo hem de ailesi ortak bir çözüme ulaşıyorlar.

Yağmur Artukmaç ve Psikiyatrist Dr.Özlem Sürücü’nün yazıp Nurbanu Asena’nın resimlediği Teo’nun Tablet Kitabı, hem çocukların hem de anne babaların davranışlarını ele alan ayrıntılı bir çalışmanın ürünü. Kitapta çocuğun kendisine örnek olarak gördüğü anne-babaların davranışları da sorgulanıyor. Yazar, çocuklarına ellerinden tabletlerini bırakmasını söyleyen ebeveynlere şu soruları soruyor:

  • Anne baba olarak çok mu yoğun çalışıyorsunuz?
  • Çocuğunuzla yeterince zaman geçiriyor musunuz?
  • Çocukla zaman geçirmek size sıkıcı geliyor mu?
  • Alışveriş ve tüketim çılgınlığınız var mı?
  • Evinizdeki telefon, bilgisayar, tablet sayısı nedir?
  • Çocuğunuz sizi telefonda bir şeyler yaparken veya televizyon izlerken ne kadar süreyle görüyor?

Eğer çocuğunuz sizi sürekli telefon/tablet başında görüyorsa, kendisinin de buna yönelmesine şaşırmamak gerekir. Teo’nun Tablet Kitabı, konuya aile çapında yaklaşan benzersiz bir kitap. Kitabı okuduğunuzda görüyorsunuz ki çocuğunuzu tabletten uzaklaştırmak için sizin de en az çocuğunuz kadar çaba harcaması gerekiyor.

Teo’nun Tablet Kitabı, tablet bağımlısı olmuş veya olmaya aday tüm çocuklar için yazılmış bir başucu kitabı. Kitabı bir kez okumalık değil, sürekli olarak başvuracağınız bir eğitsel hikâye kitabı gibi düşünebilirsiniz.

Teo’nun Tablet Kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

 

 

 

 

 

Kapat