Tarlakuşu Mahallesi

Muzaffer İzgü hikâyelerinde mahallede yaşanan insan ilişkilerinin ne kadar değerli olduğuna vurgu yapardı. Onun da hep üstünde durduğu gibi mahalle ev, komşular akraba kadar yakındır çoğu zaman. Ne zaman ihtiyaç olsa herkesten önce mahalleli koşar yardıma. Mahalle bir kültür, bir yaşam tarzıdır. Birlik ve beraberliğin, dayanışmanın, saygının, paylaşmanın, hoşgörünün ve yardımlaşmanın en görünür olduğu yuvadır. Mahallede büyümese bile mahalle kültürünü şehirde yaşayabilen çocuklar şanslıdır, mahallede büyüyen çocuklar ise daha şanslı… Neden mi? Sizi Tarlakuşu Mahallesi sakinleri ile tanıştıralım.

“Tarlakuşu Mahallesi’nde neyle karşılaşacağınızı bilemezsiniz. Delik deşik yollarla, yıkık dökük binalara, eski püskü giysilerle dolaşan insanlara bakmayın. Herhangi bir sokaktan mahalleye adım atın, dolaşın. Her adımda neler keşfedeceksiniz neler...”

Yılın Yazarı Sevgi Soysal Öykü Yarışması, Tanpınar Hikâye Yarışması ve Smyrna Edebiyat Yarışması’nda birincilikleri olan yazar Başak Baysallı’nın Tarlakuşu Mahallesi kitabı, 2019 Muzaffer İzgü Çocuk Öyküleri Yarışması’nda da birincilik ödülünü kazandı. Yalın diliyle çocuk edebiyatında fark yaratan yazarın, hayatın gerçekliğini yansıtan, çocukların kalplerine hitap eden birbirinden güzel öyküleri var. Başak Baysallı, öykülerinde çevre duyarlılığından hayvan sevgisine, emek kavramından zorbalığa karşı mücadele vermenin önemine kadar farklı konulara değiniyor.

“Apartmanları  yıkıp gökdelenler dikeceklermiş gökdelen sevmem ben, isminde hayır yok. Göğü delmek de ne demek bırak gökyüzü öyle kalsın, olduğu gibi…”

Tarlakuşu Mahallesi kitabı, yaşadıkları zorluklara, yoksulluğa rağmen hayata tutunan, yaşamayı seven mahalle sakinlerinin mücadele dolu ama mutlu hikâyesini anlatıyor. Kitaptaki öyküler, şehrin karmaşasında göğe doğru yükselen binaların ardında kalmış bir mahalledeki dostluğu, iyiliği, umudu anlatıyor. Çocuklar Tarlakuşu Mahallesi kitabında, orada yaşayan umut dolu karakterlerin hayat hikâyelerine misafir oluyor, yaşadıkları zorluklara rağmen ne kadar mutlu olduklarına tanıklık ediyor. Tarlakuşu Mahallesi, çocukların severek okuyacağı, dünyasını zenginleştirecek, 2019 Muzaffer İzgü Çocuk Öyküleri Yarışması’nda da birincilik ödülünü hak eden nefis bir öykü kitabı. 

 

Başak Baysallı'nın Tarlakuşu Mahallesi kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile satın almak için hemen tıklayın.

 

 

 Kapat