Son Zamanların En İyi Yerli Bilimkurgu Romanı: Döngü Üçlemesi

Bizi kılıçtan geçirdiler; biz gülümsemeyi öğrendik.

Bizi köleleştirdiler; biz inadına bir olmayı öğrendik.

Bizi yaktılar; biz tutuşurken dahi affetmeyi öğrendik.

Bizi acımasızca öldürdüler; biz ise sevmeyi öğrendik.

 

Çünkü Leum Lana’nın sura kuşu bizler daha beşikteyken kulağımıza fısıldadı: 

“Katıksız sevgiden başka hissettiğin her duygu seni sonunda düşmanına benzetir.” Biz buna “leiharm” dedik. 

Akademisyen-yazar Kemal Sinan Özmen’in kaleme aldığı Döngü Üçlemesi’nin ikinci romanı Kutlu Kanatlar Altında raflarda yerini aldı! Üçlemenin ilk kitabı Göklerden Gelen Umut, insanlığın limitlerine ve doğasına ilişkin sorgulamalar ile sonsuzluk arayışı, ebediyen var olma arzusu üzerine kurulmuş fantastik bir hikâye ile başlıyor. Yaşanan felaketten sonra dünya karanlığa gömülmüş, köhne normlar, inançlar yıkılıyor. Şimdiyse sosyal ve düşünsel yapıdaki bu yıkımın sonrasında kurulacak olan yeni dünyanın nasıl olacağını insanlığın seçeceği yol belirleyecek. İnsanlığın tercihi, tüm yaşamın sonlanmasına da neden olabilir, birlikte yeni bir yaşamın kurulmasına da… Yaşamın sonlanması kolay olan tercih… Yeni bir yaşamın kurulması içinse tüm insanlığı zorlu ve karanlık bir süreç bekliyor.

“Eğer kalbinizde gerçek bir şeytan bulmak isterseniz, bakacağınız ilk yer benliğinizin sevgiyle sulanmamış karanlık kör noktasıdır.”

Üçlemenin ilk kitabında birbirine paralel olarak anlatılan Eternium, İşgal ve Lale’nin gizemi, ikinci kitapta aynı hikâyede birleşiyor. İlk kitaptaki birçok soruya cevap bulacağınız Kutlu Kanatlar Altında kitabı, serinin adının neden Döngü olduğunu da açıklıyor. İnsanlığın yaşamın akışına olan etkisi, bu etkinin evrenin hafızasına kayıt olması ve döngü ile yüzyıllar sonra bile yine insanlığın yüzleşmesi gereken bir sorun olarak ortaya çıkması üçlemenin ikinci kitabı ile anlam kazanıyor. 

"Döngü, evrenlerin kıyılarından akarak onları birbirine bağlayan sonsuz bir okyanustur ve bilinç bu okyanusun genlerini taşıyan küçük bir damladır. Ne okyanus damlalar olmadan var olabilir ne de damlalar okyanusa karışmadan bir menzile varabilir."

2170'li yıllarda Dünya'da başlayıp farklı gezegenlerin keşfi ile ilerleyen üçlemenin ilk kitabı Göklerden Gelen Umut, bizden çok daha ileri bir medeniyet olan Leshrinler’in varlığı ile ilk karşılaşmayı anlatıyor. Kutlu Kanatlar Altında kitabı, Leshrinler’in düşünsel, toplumsal ve ruhsal olarak ileri bir uygarlık olduğunu anlatarak başlıyor. Ta ki o kara güne kadar…

“Huzur, refah içinde yaşayan, hırs nedir bilmeyen, alçak gönüllü ve çocuksu Leshrinler için her şey o hasat sabahında birdenbire gökyüzünü kaplayan ve ateş saçan karanlık gemilerle değişiverdi.” 

Kutlu Kanatlar Altında kitabı, bireyin toplum içindeki davranış ve düşünme biçimlerini, sonsuz yaşam tutkusu, güç kaygısı, varoluş mücadelesi gibi topluma dair olguların döngü içerisinde farklı gezegenlerde nasıl tekrar ettiğini fantastik bir evren üzerinden anlatıyor. 

 

Yazar Kemal Sinan Özmen, Döngü Üçlemesi’ni yazma amacını şu şekilde açıklıyor: 

“Dogmadan, ayrımlardan, aşırı olan her türlü düşünceden, ırkçılıktan, kültürel veya dini duvarlardan zihnini temizlemek gerçekten zordur. Bireyin davranışını, doğru ve yanlış algısını etkileyen toplumsal dinamikleri anlamak ve bu sayede o ana soruya yanıt vermek önemlidir: ‘İnsanlığa ait evrensel normlar var mı yoksa sürekli olarak radikal bir norm listesinden diğerine mi savruluyoruz? İnsan medeniyetinin evrensel meziyetleri var mı yoksa biyokimyasal varyasyonlar gibi yaratacağımız sosyal paradigmalar da sınırsız mı?’ Cevabı bulacağımız yer bilimdir; fakat cevabı anlayıp ona anlam yükleyeceğimiz yer ise sanat ve edebiyatın vahalarında bizi bekliyor.”

Üçlemenin ilk kitabı Göklerden Gelen Umutta olduğu gibi ikinci kitap, Kutlu Kanatlar Altında’da da yazar Kemal Sinan Özmen’in hayal gücü ve kurguya yansıttığı detaylar hayranlık uyandırıyor. Birçok farklı gezegeni tasvir etme ustalığı ve o gezegende yaşayan canlıların varoluş hikâyeleri, felsefeleri ve yaşamlarını en ince ayrıntısına kadar okuyucuya başarılı bir şekilde aktarıyor. Döngü Üçlemesi, sadece bilimkurgu severlerin değil, psikoloji, sosyoloji, felsefe, aksiyon ve farklı evrenlerle ilgilenen okuyucular için biçilmiş kaftan!

Kemal Sinan Özmen'in Döngü Üçlemesi’nin ikinci kitabı olan Kutlu Kanatlar Altında kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile satın almak için hemen tıklayın.

 

 

 

 

 

 Kapat