Siber Dünyadan Sokaklara Taşan Ölüm Oyunu

Bu kitabın satırlarında, siz de nefes nefese koşacaksınız.

Birbirinden habersiz üç ayrı “av” olan Amanda, Laura ve Tyrese; belirtilen ana “üs”se ebelerinden önce varmak ve bu arada sobelenip ölmemek için Chicago’nun ortasında nefes kesen bir kovalamaca içinde bulurlar kendilerini. Her biri, çil yavrusu gibi dağılır: Sokaklardan parklara, trenlerden hastanelere, müzelerden stadyumlara… Şehrin her köşesi bir “av sahası”na döner.

Sobe Oyunu” hepsinin dünyalarını değiştirecektir. Kollarına zorla takılan akıllı saatlerin ekranında, bu acımasız oyunun kuralları bir bir anlatılır. 

Elit Paket mi Alırsınız, Lüks Paket mi?

Oyunun ekranlardaki hakemi, avın seçimine de yardımcı olur. Bu gizli anlaşmada her şey sanal ortamda gerçekleşmektedir. Zengin ailelerin çocukları, anne babalarının da rızası ve parası ile bu korkunç oyunu satın alarak rakip gördükleri kişiyi öldürmek için hazırlanır. Oyun, lüks ve elit olmak üzere iki ayrı paket şeklinde sunulmaktadır. Biri hariç, ebe adaylarının ikisi de “Elit” paketi, yani öldürmeyi seçer; üçüncü kişi de ilerleyen süreçte oyunun daha ciddi bir ivme kazanması için paketi yükseltir. Hakemin hesabına yatırılan paralar ise oldukça yüklü miktardadır.

Sobe Oyunu Türü:

Laura Wingfield, senin Eben, Sobe Oyununun Elit paketini satın aldı. Bu da oyunun yalnızca ikinizden biri Sobelendiğinde sona ereceği anlamına geliyor. Elit pakette Sobelemek, ikinizden biri ölecek demek. Bu oyunda zaman limiti bulunmamaktadır.” (s.47)

Sosyal Medya mı? İşin Aslı, Diğer İnsanların Hayatı Hiç de İlginç Değildi

Ebelerden biri olan Charles, üstün zekâsı yüzünden bir türlü insanlarla iletişim kuramayan, yalnız bir kişidir. Çok şey denemişse de mutsuzluk ve tatminsizlikten kurtulamamıştır. Bu oyun, seçeceği “kendi dişine göre” biriyle karşılaşmasını sağlayacaktır ona.

(….) Ebeveyni, Charles’ın normal bir yaşam süreceğine dair ümidini çoktan yitirmişti. Ayrıca kendileri de epey zeki olmalarına rağmen onun seviyesine yaklaşamıyorlardı. Ona “yardım edeceği” söylenen başka pek çok şeyi denemişti. Spor, diyet, seyahat… 

(….) Arkadaş çevresine gelince, neredeyse yok denebilirdi. Sosyal medyayı denemişti ama kendi zekâ seviyesinin çok altında insanların paylaştığı, hiçbir işe yaramayan, saçma sapan onca şey karşısında hayret ve sıkıntıyla deliye dönmüştü. Umursamaya çalışmıştı ama işin aslı, diğer insanların hayatı hiç de ilginç değildi. Birlikte vakit geçirmeye katlanabildiği tek kişi, ona “Charlie” diye hitap eden ve asla onu “anlamaya” çalışmayan büyükannesiydi. Evvelki sene öldüğünde, Charles’ın normal insanlarla tek bağı da kopmuştu sanki.” (s.100)

İster Gerçek, İster Siber Dünya Fark Etmez... Erkekler Zeki Kızlardan Çekinir

Amanda; Charles’ın, profilleri eşleştirip alanı daraltarak bulduğu ve kendisine “av” olarak seçtiği kişidir. Gerçek bir oyun canavarı ve kendi avatarını yaratmış çok yetenekli bir oyuncudur.  

 

“IQ’sundan nefret ediyordu. Normal, orta düzey zekâya sahip, bir sürü ayakkabısıyla cumartesi akşamı bir çocukla dışarı çıkacağına sevinen bir kız olmak için neler vermezdi… Ama o dünya Amanda’ya göre değildi. Eninde sonunda kendi yerini oyun dünyasında bulmuştu. Erkekler, oyun seven kızlardan Uhura’nın eteğinden giymedikleri sürece pek hoşlanmadığından başlarda onu kabul etmekte zorlanmışlardı.

Ama Amanda, erkeklerin her yerde olduğu gibi burada da zeki kızlardan çekindiğini anlamıştı. Oyun oynamayı seven erkekler de inekti elbette, yine de beyinlerini kontrol eden testosterondu. Yani, aşağı yukarı öyleydi. Thor gibi giymiş ama aslen Quark’a daha çok benzeyen bir erkeği ciddiye almak çok zordu. Böylece babasını mutlu etmek için ödevlerini yapıyor, geriye kalan zamanda da siber dünyada takılıyordu.” (s. 81)

Seni Bu Dünyadan Silesim Var, Üzgünüm!

Rekabet, kişisel hırs ve kıskançlıkların kamçıladığı önüne geçilemez bir nefret… Parasıyla her şeyi satın alma gücüne sahip insanlar… Onlara ölümcül bir oyun pazarlayan manyak bir “siber katil”. Oyun tüm hızıyla devam ederken başka aktörler de devreye girecek ve romanda, olayların seyri bir hayli değişecektir.

J.C. Lane’den bir solukta okunacak bir ölüm oyunu…

 J.C. LANE’ın Sobe, Öldün” romanını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

 

 

 

 

 Kapat