Samanadam Hakkında Ortaokul Öğrencisi Selin Kaya’nın Yorumları

İlham verici hikâyeleriyle bilinen Anooshirvan Miandji’nin yazdığı Samanadam kitabı çıktığı günden başlayarak çocukların, hatta büyüklerin çok ilgisini çekti. Bu kitap hakkında TED Ankara Koleji 6. Sınıf öğrencisi Selin Kaya ile yapılan sohbetten alıntıları aşağıda bulabilirsiniz:

Kitapta ilginç bulduğun konulardan bahseder misin?

Kitap ayrı dünyaların varlıklarını bir araya getiriyor. Olaylar arasında geçişler mantıklı. Okuduğum birçok kitapta planlanan sonuca giderken, doğal olmayan kısımlara rastlıyorum. Bu kitapta mantık dışında geçişler olmadığı için yarattığı duygular yoğunluğunu korumaya devam ediyor. Öğretici çok yer var. Güzel fikirler veriyor. Örneğin, “sahip olduklarımıza değil olamadıklarımıza odaklanırsak, sahip olduklarımızın kıymetini bilemeyiz” sözü. Bu aslında hep söylenen bir sözdür ama ben bu sözün anlamını bu kitapta tam olarak anladım ve doğruluğunu gerçekten hissettim.

Bilgi vermek amacıyla yazılan kitaplar sıkıcı olabilir. Bu kitap nasıldı?

Samanadam kitabı, bilgileri eğlenceli şekilde veriyor, bilgilendirmek amacıyla yazılmış diğer kitaplardan çok daha eğlenceli. Kitabı okurken sürekli merakta kalıyorsun. Yazar, çocukların gözünden bakmış, kitabı çocukların anlayacağı şekilde yazmış. Sonuna kadar kitabı elimden bırakmak istemedim.

Kitabı okuman ne kadar zamanını aldı?

Kitabı iki saatte bitirdim. Takılmadan, hızlı okuyabildim, çünkü benim seveceğim bir dille yazılmış. Bir sonraki sayfayı hep merak ediyorsun. Kitap bitene kadar duramıyorsun. Bazı kitaplar bir sayfada anlatılacak şeyi sayfalarca anlatıyor. Bu kitapta olaylar kısa ve öz anlatılmış, betimlemeler çok uzatılmamış.

Arkadaşlarına bu kitabı tavsiye eder misin?

Bu kitabı sadece çocuklara değil, büyüklere de tavsiye ederim. Çünkü tanıdığım birçok büyük bu kitapta verilen bilgileri bilmiyor, en azından buna uygun davranmıyor.

Cansız bir kahraman kullanılmasını nasıl buldun?

Çocukların hayal gücü çok daha geniş ve insan olmayan bir kahraman hayal gücüne çok yer açıyor. Bu tip kahramanlar, önyargılarımızı fark etmemizi sağlıyor.

Bu kitabı okuduktan sonra kendinde bir şeyi değiştirecek misin?

Elimdekilerin değerini daha iyi bileceğimi düşünüyorum. Sahip olmadıklarımla mutsuz olmak yerine, sahip olduklarımla mutlu olacağım. İkinci olarak, dış görünüşe bakarak duygularımın önyargılara dayanmasına izin vermeyeceğim.

 Anooshirvan Miandji’nin Samanadam kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

 

 

 

 

 Kapat