Salvador Dali’nin Resimleriyle Alice Harikalar Diyarında

Lewis Carroll’ın yazdığı Alice Harikalar Diyarında kitabının Salvador Dali’nin illüstrasyonlarıyla hazırlanan özel baskısı Türkiye’de ilk kez Bilgi Yayınevi tarafından satışa sunuluyor. İsterseniz bu eşsiz kitabın hikâyesine kısaca bir göz atalım.

 

Yıl 1865: Alice Harikalar Diyarında Yayımlanıyor

Alice Harikalar Diyarında yazıldığı 1865’ten bugüne dek belki de edebiyat dünyasının üzerinde en çok konuşulan kitaplardan biri olmuş. Lewis Carroll’ın matematikçi, fotoğrafçı ve bir yazar olarak renkli kişiliğini kitaba yansıtmasındaki başarı Alice Harikalar Diyarında’nın hem çocuklar hem de yetişkinler için bir hazine olarak değerlendirilmesini sağlamış.

Kekeme olan Lewis Carroll, söylentiye göre yetişkinlerle konuşurken kekelemesine karşın çocuklarla konuşurken hiç teklemeden gayet akıcı konuşurmuş. Alice Harikalar Diyarında, Carroll’ın çocuklarla konuştuğu ve çocukların gözünden yetişkinlerin dünyasıyla alay ettiği büyüleyici bir kitap. 

Edebiyattan sinemaya, müzikten tiyatroya sanatın her alanında birçok esere ilham veren Alice Harikalar Diyarında’nın fantastik öğeleri ilk yazıldığı günden beri ressamların da ilgisini çekmiş.

 

Yıl 1969: Alice Harikalar Diyarında, Salvador Dali’nin İllüstrasyonlarıyla Buluşuyor

1969’da, bir Random House editörü Alice Harikalar Diyarında’nın fantastik öğeleriyle Salvador Dali’nin gerçeküstü dünyası arasındaki yakınlığı fark ederek ünlü ressama teklif götürmüş. Öneriyi kabul eden Salvador Dali kitabın girişi ve ardından gelen her bölümü için farklı bir illüstrasyon hazırlamış. 1969’da Dali’nin imzaladığı 2700 kitaplık sınırlı baskı piyasaya çıktığında koleksiyoncuların akın etmesiyle kısa sürede tükenmiş. Kitabın sayısı azaldıkça 375 dolarlık normal basım ve 750 dolarlık özel basım ücretleri katlanarak artmış ve kitaplar kısa süre içinde çok yüksek fiyatlara bile bulunamaz hale gelmiş.

 

Yıl 2015: Princeton Üniversitesi’nden 150. Yıl Özel Baskısı

1969 Random House baskısında normal bir okurun bütçesini aşan bu fiyatlar nedeniyle kitap edebiyat meraklılarından ziyade resim meraklılarının kitaplıklarında yer edinebilmiş. 2015’te, yani kitabın piyasaya çıkışının 150. yıldönümünde Princeton Üniversitesi kitabın Dali resimleriyle bezenmiş özel bir baskısını uygun fiyatla piyasaya sürene dek Lewis Carroll ile Salvador Dali’nin bu muhteşem birlikteliği okurlar için bir gizem olmaya devam etmiş.

 

 

Yıl 2021: Bilgi Yayınevi “Alice Harikalar Diyarında”yı Salvador Dali İllüstrasyonlarıyla Yayına Hazırlıyor

Bilgi Yayınevi, bu olağanüstü kitabın bütün okurlara ulaşabilmesi için ilk kez Türkçe olarak ve çok daha uygun bir fiyatla Salvador Dali’nin Resimleriyle Alice Harikalar Diyarında kitabını büyük boy renkli baskıyla yayına hazırlama kararı alarak çalışmaya başlıyor ve kitap 2021 Ekim ayında okurlarla buluşuyor.

Lewis Carroll’ın Alice Harikalar Diyarında kitabı, Yasemin Yener’in özenli çevirisi ve Salvador Dali’nin gerçeküstücü resimleriyle yediden yetmişe tüm okurların hayal gücünü zorlayacak muhteşem bir kitap.

Alice’in fantastik yolculuğu eşliğinde Dali’nin yaratıcı dünyası ve sınır tanımayan hayal gücüyle tanışmaya hazır mısınız?

Lewis Carroll tarafından yazılan Salvador Dali’nin Resimleriyle Alice Harikalar Diyarında kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

 

 

 

 

 

 

 Kapat