Rana Erol

Rana Erol, 1973’te Sarıyer’de doğdu. İstanbul’da başladığı eğitim hayatı, babasının tayinleri sebebiyle Malatya, Balıkesir ve Marmaris’te devam etti. Yabancı kültürleri ve onların yaşam tarzlarını öğrenmek amacıyla 1993’te Amerika’ya gitti. Washington D.C.’de Turizm Yönetimi okudu. Bir yıl sonra İstanbul’a dönüp Turist Rehberliği eğitimi aldı. Kültür programları ağırlıklı olmak üzere rehberlik kariyerini sürdürmektedir. Annesi Rum-Ermeni, babası Türk olan yazarın, farklı kültürlerin gelenekleriyle yetişmesi ve seyahatlerindeki gözlemleri, hikayelerindeki çeşitliliğin ve zenginliğin esin kaynağıdır.

İlkokul çağlarında tiyatro oyunları yazmakla başlayan yazın ilgisi, yıllar içinde pek çok öykü ve deneme çalışmalarıyla gelişti. Anadolu insanının, farklılıkları zenginlik olarak gören yapısını, hoşgörü ve dayanışma geleneğini vurgulayarak başarıyla anlatır.
Kahramanları ve kurgusunun bir kısmı gerçek olan ilk romanı Gölgedeki Sırlar, zor dönemlerin başlangıcındaki Osmanlı İmparatorluğunda, farklı kültürlerin birbirleriyle olan dostluğunu, tarihi olaylar etrafında aktarır.

Rana Erol - Yazarın kitapları

Kapat