Polisiye Roman Çocuklara Çok Şey Kazandırıyor

Yaşadığımız teknolojik çağda etrafta o kadar çok uyaran var ki, çocukların dikkatini çekmek, bir şeye odaklanmalarını sağlamak zor. Bu yüzden çocuk edebiyatında polisiye roman türünün ayrı bir yeri var. Çocuk polisiye romanlar:

  • Çocuklara “Neden?” sorusunu sordurmada oldukça başarılıdır. Romandaki gizem, sebep-sonuç ilişkisi üzerine kurulu olduğu için çocuklar soruların cevaplarını arayarak kitabı okurlar.
  • Gizemli bir hava yarattığı için heyecanı sürekli olarak üst seviyede tutar. Bu yüzden çocuklar hikâyenin sonunu öğrenmek için kitabı sonuna kadar okumak isterler.
  • Merak duygusunu artırdığı için çocukları okumaya teşvik eder. Aynı zamanda olay örgüsündeki denklemi çocukların kendilerinin çözebilmesini sağlar. Gizli bir olayı bir oyun gibi çözmeye çalışırken çocuklar çok eğlenirler.
  • Çocuklara doğru ve yanlışlar hakkında bilgi verir. Çocuklar, ahlaki ikilemlerle karşılaştıklarında doğru karar vermelerine yardımcı olur.
  • Olayların ve karakterlerin iç dünyasını detaylı bir şekilde anlattıkları için anlatım biçimi açısından zengindir. Bu da çocukların kendilerini daha iyi ifade etmelerine, dili daha zengin bir şekilde kullanmalarına katkıda bulunur. 
  • Polisiye romanda çocuk karakterler kitabın önemli kahramanlarıdır. Bu sayede çocuklar kendilerini karakterlerin yerine koyarak kitabı okurlar, kitabın etkisi artar, okuması çok daha keyifli olur. 

Çocuk polisiye romanların en sevilen karakteri Erik Vogler, Beyaz Şahın Suçları kitabında  yaşadığı olayları çözmesinin üstünden çok zaman geçmeden bu sefer kendini inanılmaz bir olayın içinde buluyor. Beyaz Şahın Suçları kitabında yaşadıklarından sonra İtalya’da otele dinlenmeye giden Erik’in çok sevdiği (!) babaannesi ve arkadaşı Albert bu yolculukta da ona eşlik ediyor. 

Otelin spa merkezinde bir kadının başına gelen olaya tesadüfen şahit olan Erik’in bu kadınla ilgili elindeki ipuçları şunlardır: 

  • Mango şerbeti içmeyi seviyor
  • Şivava türünde bir köpeği var
  • Son söylediği kelime “Taormina”

Yaşananların tek şahidi olarak birileri tarafından izlenildiğinin farkında olmayan Erik babaannesi ve arkadaşı Albert’i gördüklerine inandıramazsa neler olacağını düşünmek bile istemiyor. 

İspanyol yazar Beatriz Osés, Joaquín Sama ve Gines de los Ríos ödülleri ve Lazarillo Edebi Yaratıcılık Ödülü gibi çeşitli ödüller aldı. Ayrıca Çocuk Edebiyatı Ulusal Ödülü'ne finalist olmanın yanı sıra Ulusal Genç Yetişkin Edebiyatı Ödülü ve Edebé Ödülü’nü kazandı. 100 binden fazla okuyucusu olan Erik Vogler serisi ile Paris’te 2017 çocuk ve genç polisiye romanlara verilen Le Prix des Mordus du Polar Ödülü finalisti olan Beatriz Osés, son yılların en özgün çocuk polisiye kitabı serisine imza atıyor.

Kitabın her bölümü çok heyecanlı ve merak uyandırıcı. Kitaptaki öykü sarmalı çocukları olayların içine çekecek, Beatriz Osés’in mizahi anlatımı ile Erik’in tuhaf takıntıları çocukları gülümsetecek. Hızlı ritmi, gizem ve entrika dolu unsurlarıyla Erik Vogler ve Ölümcül Mango Şerbeti kitabı bir solukta okunuyor. Erik Vogler başına gelen olayları birlikte çözecek çocukları bekliyor!

Beatriz Osés’in Erik Vogler ve Ölümcül Mango Şerbeti çocuk kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

 

 

 

 Kapat