Organizasyon Aşağıdan Yukarı İnşa Edilir, Yukarıdan Aşağı Değil

30 yıllık yöneticilik deneyimine sahip Securitas’ın CFO’su, Håkan Winberg’e göre, bir şirketin dikey organizasyon yapısına sahip olması kontrolün sadece merkezde olmasını sağlar. Bu iyi bir şey gibi gözükse de dikey organizasyon motivasyonu düşürür, girişimciliği engeller. Aslında dikey-yatay organizasyon yapısı tartışmasında önemli olan görev ve sorumlulukların net olmasıdır. 

İşletmenizle ilgili kendinize şu soruyu sorun: Organizasyonel yapınızın dikey ya da yatay olmasının sebebi nedir?

Bu soruyu cevapladıysanız hemen söyleyelim; yatay organizasyon yapısı,  müşterileri etkileyecek kararların, onları anlayabilecek kişiler tarafından alınmasını sağlar. Yani bu da demek oluyor ki işletmenizi geliştirmek ve büyümesini sağlamak için çalışanlarınıza sorumlu oldukları işleri yönetmeleri için daha fazla yetki verin. Eğer müşteriye verdiğiniz değere rağmen şirket hacminizi genişletemiyorsanız yeterince yatay değilsiniz demektir.

“Borular temiz değilse radyatörleri değiştirmenin bir anlamı yoktur.” 

İnsanları ancak yetki alanında olan şeylerle ölçebilirsiniz. Net ve basit yetki tanımları şeffaflığı sağlar, kişilerin işletmenin önüne geçmesini engeller. Herkes başarılarının takdir edilmesini bekler, bu temel bir ihtiyaçtır. Takdir sadece parayla ilgili değildir. Teşekkür edebilir, başarısını kutlayabilir ya da olumlu geri bildirim verebiliriz. Maddi ve manevi takdiri dengeleyebildiğiniz ölçüde yatay organizasyon yapısına geçiş yapabilirsiniz. 

Winberg Yaklaşık Olarak Doğru kitabında, her işletmede, güçlü değerlere sahip olmanın çok önemli olduğunu aktarıyor. Deneyimli bir CFO olan Winberg, kitabında finansal sonuçların güçlü değerlerin sonucu olduğunu vurguluyor. Winberg, bilgi birikimini paylaşırken yıllık cirosu 100 milyon euro olan Securitas’ı 8 milyar euroluk, yirmiden fazla ülkede faaliyet gösteren bir şirket hâline nasıl getirdiğini de anlatıyor. Securitas’ın hikâyesi, Winberg’in aktardığı bilgilerin nasıl hayata geçirildiğini aşama aşama görmek için oldukça faydalı. 

“Bu kitabın amacı beyin fırtınasını tetiklemek ve eyleme geçmeyi sağlamaktır!” 

Kitaptaki bilgi ve deneyimle harmanlanan kolay uygulanabilir stratejileri siz de kendi işletmenizde hayata geçirebilirsiniz. Winberg’in öne sürdüğü fikirlerin tamamı finansal değil. Aksine işletme yönetimiyle ilgili temel konuları dört ana fikir açısından inceliyor ve bunların finans rakamlarıyla birlikte nasıl uygulanması gerektiğini gösteriyor. Bu fikirleri kendi işletmenizde pratiğe dökmek için Winberg’in Securitas’taki uygulamaları oldukça yol gösterici. 

“Şirketinizi yansıtan doğru rakamlara odaklanıp bunlara doğru zamanda doğru şekilde ulaşırsanız, doğru sonucu alırsınız. Eğer bunu kitapta sunulan diğer temel ilkelerle dengelemeyi başarırsanız (yaklaşık olarak) doğru yoldasınız demektir!” H. Winberg

Håkan Winberg’ın Yaklaşık Olarak Doğru kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

 

 

 

 Kapat