Onur Yazarı Yaşar Seyman

Yazarımız Yaşar Seyman, bu yıl düzenlenen 3. Burhaniye Kitap Fuarı’na Onur Yazarı olarak katıldı.

Yaşar Seyman’ın Onur Yazarı olarak seçilmesinin arkasında her zaman emek veren, üreten, mücadele eden ve hep kendini daha ileriye doğru geliştiren zengin bir kişisel tarih var.

Öncesinde ismi daha çok sendikacılık ve siyaset alanında yaptığı başarılı çalışmalarla duyulmuş, Uluslararası Sendikalar Ağı (UNI) tarafından Avrupa’nın Başarılı Kadın Sendikacısı seçilmiş, CHP’de ilk kadın genel başkan yardımcısı olmuştu. Bununla birlikte yazarlığı da çok eskiye dayanıyor.

İlk kitabı Hüznü Coşkusu Altındağ 1987 Akademi Kitabevi Ödülü’nü aldı, 1993’te Hüznün Coşkusu adıyla tiyatroya uyarlanarak devlet tiyatrolarında sahnelendi. Bu oyunla 1993’te Sanat Kurumu Övgüye Değer Yazar Ödülünü, 1995’te Kültür Bakanlığı Özel Ödülünü aldı. Kadının Türküsü adlı dünya kadın belgeselinin metin yazarlığını yaptı ve bu eser müzikal olarak 2004’te Almanya’da Tükçe-Almanca olarak da sahnelendi. Farklı gazetelerde köşe yazılarıyla, makaleleriyle yer alan Yaşar Seyman 2007 yılında Çağdaş Gazeteciler Derneği Makale Ödülü’ne layık görüldü.

Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği, Dil Derneği, PEN üyesi olan ve halen Ankara PEN temsilciliği görevini yürüten Yaşar Seyman, çalıştığı diğer alanlar yanında şimdi daha çok yazarlığıyla ve kitaplarıyla öne çıkıyor. 2017 yılında Dil Derneği’nin verdiği Dil Bayramı Onur Ödülü’ne layık görülen yazarımızın şu anda yayınevimizde yayımlanmış beş kitabı bulunuyor. Bütün kitaplarında kadınlara, kadınların mücadelesine özel bir yer veren Yaşar Seyman’ın Müslüman ülkelerdeki ilk kadın başbakan olan Benazir Bhutto’yu anlattığı, en son 7. Baskısını yapan Benazir kitabı İngilizce ve Urducaya çevrilip Pakistan’da da yayımlandı.

Son olarak Burhaniye Kitap Fuarı’nda Onur Yazarı olarak seçilen yazarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Yaşar Seyman kitapları:

Umut Gün Işığında

Yangın Yeriydi Yurdum

Göçmen Kalem

Altındağ / Hüznün Coşkusu

Benazir

Zine

Kapat