Nefesinizi Kesecek Muhteşem Bir Yerli Polisiye Romanı

“Muz kabuğuna basıp ayağı kayan biri tırabzana sıkıca tutunamayıp boşluktan düşebilirdi. Kabuğun iç yüzeyinin hem kadının ayakkabısının tabanında hem de mermer basamaklarda izler bırakması olası mıydı? Üstelik kabuğun dış yüzünde az da olsa ezilme izleri vardı. Ya olay bir kaza değilse?”

Büyük tiyatro oyunlarıyla ses getiren başarılı rejisör, birçok oyuncu yetiştiren, tiyatro sanatçısı Erhan Gökgücü’nün yazdığı Muz Kabuğu Cinayeti yerli polisiye türünde bir çığır açıyor. Her şey bir kadının gece yaşadığı apartmanda sabaha karşı ölü bulunmasıyla başlıyor. Bu ölümün intihar mı yoksa kaza süsü verilmiş bir cinayet mi olduğunu çözebilmek için deneyimli Başkomiser Cevahir sıkı bir soruşturmaya başlıyor. Katil içine kapanık, özgüvensiz eşi Orhan; yaşlı, dedikoducu komşuları Feraset Hanım ya da apartman görevlisi İbrahim olabilir. Belki de katil gizli bir âşık veya henüz kim olduğunu tanımadığımız bir hırsızdır. Aslında sorulması gereken ilk soru şu: Bu karmaşık bir cinayet mi yoksa basit bir kaza mı?

“Olay basit bir hırsızlık sonucuysa, çantadan telefon alınıyor ama 160 liraya dokunulmuyor. Hırsızlar genelde sokakta çantayı alıp kaçmazlar mı? Yüzüğü ve cep telefonunu çaldı diyelim. O sırada kadın düştü, hırsız çıkan gürültüden korkup kaçtı. O sırada muz yiyordu ve kabuğu yere düştü. Ama yüzük parmaktan kremle çıkarılmış; hangi hırsız cebinde krem taşır ki?”

Kitapta iktidar ve güç ilişkilerinin en büyük aşkları nasıl darmaduman edebileceğini okurken, insan ilişkilerinin ne kadar kırılgan ve samimiyetsiz bir hale gelebileceğine hayret edeceksiniz. Muz Kabuğu Cinayeti, karanlık yanımıza ışık tutarken bizi herkesten sakladığımız sırlarımızla yüzleşmeye zorlayan muhteşem bir kitap. Başarılı tiyatro sanatçısı Erhan Gökgücü’nün adeta ilmek ilmek ördüğü romanı, en iyi polisiye filmlere taş çıkaracak bir kurguya sahip. Kitaptaki her karakterle yakından ilişki kurmaya, onları daha iyi tanımaya çalışacak, her sayfada başka birinden şüpheleneceksiniz. Karakterlerin çarpık ilişkilerine şahitlik edecek, kimsenin bir diğerinden daha masum olmadığını, kıskançlığın, ihanetin ve paranın insanları nasıl yoldan çıkarabildiğine inanamayacaksınız.  

“Yalan söylüyor. Ben telefonunu aradığımda kapalıydı… Ama belki sonradan Feraset Hanım telefonu bulup açmıştır. Her durumda tavrı, kendini saklama, kabul edilebilir bir yalan bulup söyleme tavrı mı?.. Neden?”

Karakter gelişimlerinin romanın kurgusu ile devleştiği bu kitap en gizli zaaflarımızı, en derin korkularımızı gün yüzüne çıkarıyor. Erhan Gökgücü 60 yıllık mesleki birikimini Muz Kabuğu Cinayeti kitabında zirveye çıkarıyor. Elinizden düşüremeyeceğiniz bu polisiye roman, her karakterden şüphelenmenizi, bazen de onlarla empati kurmanızı sağlıyor. Kitabı okurken duygudan duyguya hızlı geçişler yapıyorsunuz. Size sürekli sorular sorduran Muz Kabuğu Cinayeti, cevapları ararken içinde kaybolacağınız keyifli bir kitap okuma deneyimi sunuyor. Muz Kabuğu Cinayeti, her detayı çok başarılı bir şekilde düşünülerek yazılmış, polisiye türünde kült bir kitap olabilecek muhteşem bir roman. Sadece polisiye sevenlerin değil, iyi bir roman kurgusu okuyarak hoş bir kitap okuma zamanı geçirmek isteyenler için de doğru bir tercih. 

 

Erhan Gökgücü'nün Muz Kabuğu Cinayeti kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile satın almak için hemen tıklayın.

 

 

 

 Kapat