Muzaffer İzgü Çocuk ve Gençlik Edebiyatına Emek Verenler 2022 Ödülü

Sevgili yazarımız Muzaffer İzgü, Türk edebiyatına yaptığı katkılarla unutulmayacak isimlerdendir. Muzaffer İzgü’nün  (1933-2017) anısını yaşatmak amacıyla 2019’dan bu yana Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) tarafından her yıl verilen Muzaffer İzgü Çocuk ve Gençlik Edebiyatına Emek Verenler 2022 Ödülü, 49 kişiden oluşan Seçici Kurul Üyelerinin oylarıyla bir diğer değerli yazarımız Aytül Akal layık görülmüştür.

Yazarımızı tebrik ediyoruz.

 

Yazarımızı tebrik ediyoruz.

 EÇEV'in konuyla ilgili açıklaması:

 

Sayın Aytül Akal

Gülmece türünün yanı sıra ülkemiz çocuk ve gençlik yazınına da geride bıraktığı 107 (toplamda 157) yapıtla büyük katkı sunan, Vakfımızın etkinlik ve çalışmalarına her zaman sevinçle katılan/ katkıda bulunan Muzaffer İzgü’nün adını taşıyan ödülümüzü bu yıl, Seçici Kurulumuzun değerlendirmesiyle, “Çocuk ve gençlik yazınına; yurtiçi ve yurtdışında binlerce çocuğa ulaşan yapıtlarınız; alan emekçilerinin örgütlü birlikteliği için sergilediğiniz kararlılık; çocuk edebiyatı türünün tanıtılması, yaygınlaşması, yeni okurlara ulaşması konusunda uzun yıllara yayılan çabalarınız ve yol açıcılığınız; yeni projeler üretmekteki verimli uğraşınızla kattıklarınız; gösterdiğiniz mesleki dayanışma, konuyla ilgili uzun erimli emeğiniz için...” size sunmaktan büyük bir sevinç ve kıvanç duymaktayız.

Ödülünüzü, 26-27 Kasım 2022 tarihlerinde Özel İzmir SEV İlkokulu’nda gerçekleşecek olan 8. İzmir Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Günleri kapsamında 26 Kasım 2022 tarihinde saat 10.00’da düzenlenecek törende tüm konuklar ve katılımcılar eşliğinde onur konuğumuz olarak size takdim etmek arzusundayız.

Ödül törenimizde birlikte olmak umuduyla, tüm EÇEV ailesi adına sevgi ve saygılarımı sunarım.

Yıldız Ünsal

Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

2022 Seçici Kurulu: Ahmet Büke, Ahmet Şahin İzgü, Prof. Dr. Ali Gültekin, Anıl Tortop, Asya Çağlar, Ayla Çınaroğlu, Ayşe Yüksel Durukan, B. Yıldız Ünsal, Betül Sayın, Prof. Dr. Canan Aslan, Çiğdem Odabaşı, Çiğdem Sezer, Dilber Koç, Dilek Tamer, Doğan Gündüz, Fatih Erdoğan, Ferit Avcı, Füsun Çetinel, Hacer Kılcıoğlu, Hanzade Servi, Kadriye Can, Keriman Güldiken, Koray Avcı Çakman, Mavisel Yener, Mehmet Atilla, Meral Karamuk, Mustafa Delioğlu, Mustafa Ruhi Şirin, Müren Beykan, Dr. Öğr. Üyesi Neslihan Koçer, Nilay Yılmaz, Osman Torun, Özgür Danışman, Safter Korkmaz, Prof. Dr. Sedat Sever, Prof. Dr. Selahattin Dilidüzgün, Y. Bekir Yurdakul, Yalvaç Ural, Yıldıray Karakiya, Zarife Biliz

Ödül heykelciği hakkında: “Gülmece ve çocuk yazınımızın büyük adı Muzaffer İzgü, şeffaf bir insandı. Her zaman, her yerde, herkese karşı sevgi doluydu; içi dışı birdi. Hayattan/ insandan, hele ki çocuklardan aldığı ışığı çoğaltarak sunardı hepimize... Günün her saatinin ışığını ayrı kucaklar, ayrı devşirir; kendinde yoğurur, sunardı hayata... İçtendi İzgümüz... Camın tüm özelliklerini taşırdı. Onun yol arkadaşlarına, onun izini çoğaltan dostlarına böyle bir yontu düşünmemin gerekçesi işte bu içtenlik ve ışıklı yolculuktur.”

Ekin Erman

Kapat