Müthiş Bir Arkadaşlık Hikâyesi: Sakın Açma! Isırır!

Sıkıcı Kent’te ailesiyle birlikte sıradan hayatına devam eden Nemo’nun hayatı kesinlikle açmaması gereken bir paket aldığında değişir. Her şey postacının kapıyı sabah değil de akşam çalmasıyla başlar.

Gelen paketin üzerinde şunlar yazar:

Gönderen: İsimsiz

Gönderilen: Hiç Kimseye!

Adres: Biberin Yetiştiği Yer, Dünyanın Çanağı

NOT: SAKIN AÇMA! ISIRIR! 

Şimdi bu kadar merak uyandırıcı bir paket gelmişken Nemo annesinin söylediği gibi paketi postaneye nasıl geri götürebilir ki? Gerçi onu nasıl bir maceranın beklediğini bilse, muhtemelen paketi açmak yerine geri götürürdü. Çünkü Nemo paketi açtığı için Sıkıcı Kent’te hayal ettiğinden çok daha hareketli günler yaşanacaktı. Haziran ortasında çıkan kar fırtınası bu günlerin başlangıcıydı. 

Nemo’nun aklında paketle ilgili önemli iki soru var: 

1- Paketin içinde ne var? 

2- Bu gizemli paketi kim gönderdi?  

Nemo paketten çıkan şeyi gördüğünde şok olur. Neyse ki bu sırrını aile ve öğretmenlerinden saklayacağına inandığı, güvendiği arkadaşları vardır. 

 

Charlotte Habersack’ın yazdığı Sakın Açma Isırır! kitabında müthiş bir arkadaşlık hikâyesi var. Nemo, Fred ve Ada paketten çıkan şeyi gizlemek için tüm Sıkıcı Kent sakinlerine karşı işbirliği yaparlar. Artık saklamaları gereken bir sır vardır. Eğer sırlarını birileri öğrenirse paketten çıkan şeyin başına kötü şeyler geleceğini düşünürler. Bunun için birlikte karar alıp, birlikte hareket ederler.

 

 

Sakın Açma Isırır! kitabı, çocukların arkadaşlığın önemini anlamalarını ve doğru arkadaşlık ilişkileri kurmalarını kolaylaştırıyor. Pedagoglara göre, 8-12 yaş arasındaki çocukların sağlıklı arkadaşlık ilişkileri kurabilmeleri, sosyalleşebilme becerisi kazanmalarını sağlıyor. Bu yaşta artık aileye eskisi kadar bağlı olmayan çocuklar yaşıtlarına daha çok güvenmeye, onlarla daha çok zaman geçirmeye başlıyorlar. Bu da grup bilincine sahip, yardımsever bireyler olmalarına katkıda bulunuyor. Bu dönemde sır tutma ve birlikte karar verme gibi özellikler daha çok ön plana çıkıyor. Sağlıklı arkadaşlık ilişkileri kurabilmeleri, olaylara arkadaşlarının açısından bakabilme ve onların duygularını anlayabilme gibi beceriler geliştirmelerini sağlıyor. Okula uyum sağlamada da arkadaşlık ilişkilerinin rolü büyük. Eğer çocuk sağlıklı bir arkadaşlık ilişkisine sahipse, bir arkadaş grubuna dahil olduysa okula çok daha severek gidiyor.

 

 

Charlotte Habersack'ın yazdığı çocuklarınızı geliştirecek, eğlendirecek, okumayı sevdirecek Sakın Açma Isırır! kitabını almak için tıklayın.

 

 

 

 Kapat