Muhteşem Bir Psikolojik Gerilim: Cennetin Sınırı

2017’de açıklanan Granta’nın En İyi Genç Amerikalı Romancılar listesinde yer alan Esmé Weijun Wang’in Cennetin Sınırı kitabı, yayımlandığı ülkelerde büyük yankı uyandıran bir psikolojik gerilim romanı.

Cennetin Sınırı, Nowak Piyano Şirketi'nin varisi David Nowak’ın, ilk aşkı Marianne ile olan ilişkisinin ardından Brooklyn'deki eski hayatını terk edip Tayvan'a taşınmasıyla başlıyor. David burada tanıştığı Daisy ile kısa süre içinde evlenme kararı alıyor. Ancak David’in kötüleşen zihinsel sağlığı ve Amerika’ya döndükten sonra seçtikleri izole yaşam, zar zor tanıyabildikleri bir dünyada kendi yollarını çizmek zorunda kalan çocukları William ve Gillian için giderek daralan bir dünyaya yol açıyor.

Wang ruhsal sorunların kuşattığı bir ilişkiye odaklanarak kitabın başından son sayfasına kadar adım adım yükselen müthiş bir gerilim yaratıyor. Romandaki ana karakterlerin bu denli gerçekçi olması kuşkusuz Esmé Weijun Wang’in yaşamı boyunca akıl hastalıkları ile mücadele etmesiyle yakından ilgili. Wang ruhsal sorunları olan bir kişinin ilişkilerinde neler yaşanabileceği ve zaman içinde bir ilişkinin nasıl bir gerilime dönüşebileceği konusunda deneyimli bir yazar.

Wang denemelerden oluşan Şizofreni Üzerine adlı kitabında kendisini şöyle anlatıyor: “Okumayı iki yaşımda öğrendim; ortaokulumda verilen bütün matematik ödevlerini bitirebilen, kız ya da erkek, ilk öğrenciydim; Yale ve Stanford’a gittim ve Stanford’ı 3.99 ortalamayla bitirdim, sonrasında ise üniversitenin beyin görüntüleme laboratuvarlarından birinde yönetici olarak işe girdim.”

Cennetin Sınırı hem son yılların en çarpıcı gerilim metinlerinden birisi olarak öne çıkan bu nefes kesici romanı okumak hem de günümüzün en önemli yazarları arasında gösterilen Esmé Wiejun Wang’i tanımak için çok önemli bir fırsat.

Cennetin Sınırı / Değerlendirmeler

  • Ahab’ın “deliliğin delirdiği’ne dair söylevi Wang’in romanındaki tüm karakterlere sinmiş. İşlev bozukluğuna, manipülasyona, psikolojik işkenceye ve aşka -evet, aşka- ürpertici bir bakış. Büyük ustalıklı bir ilk roman. – The Lit Hub
  • Evliliğin anlamı, dilin sınırları ve zihnin kaçınılmaz ıssızlığı üzerine nefes kesici bir roman. Esmé Weijun Wang’in kalemi sizi büyüleyecek, etkisinden uzun süre çıkamayacaksınız. – Jennifer Dubois, Cartwheel kitabının yazarı
  • Cennetin Sınırı, okuru, “Bir sayfa daha okuyayım” dedirterek geç saatlere kadar tutan, karakterler arası dinamik geçişleriyle karanlıklar içerisinden çıkan bir roman. – Alli Maloney, The New York Times
  • Farklı kuşakları anlatan, ustalıkla kurgulanmış, akıl hastalığına dürüstlükle yaklaşan bir roman. – Barbara Hoffert, Library Journal

Gerilim romanlarını okumayı seviyorsanız ve psikolojiye ilginiz varsa Sterling’in “Eğer bir anahtarın varsa hapishane yuvaya dönüşür” sözüyle başlayıp her şeyi tersine çeviren bu ürpertici romanı mutlaka okumalısınız.

Esmé Weijun Wang’in Cennetin Sınırı kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneğiyle satın almak için tıklayın.

 

 

  

 Kapat