Yazar 2 Mayıs 1891’de Kiev’de orta sınıf entelektüel bir ailede dünyaya gelmiştir. Kiev Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuş ancak kısa süre sonra yazarlığı tıp kariyerine tercih ederek doktorluğu bırakmıştır.

İlk edebi girişimleri “Ölümcül Yumurtalar”, “Şeytanlık” gibi kısa öykülerdir. Bu öyküler sosyal ve ahlaki hayatı hicvetme amacı güden bilimsel fantezi ve gerçek hayatın iç içe olduğu öykülerdir.

Sivil Savaş sırasında Beyazları sempatik bir dille anlattığı ilk gerçekçi romanı “Beyaz Muhafız” yazarın hem ilk büyük başarısı hem de Sovyetler Birliği’nde yayınlanan az sayıdaki eserinden biridir. Kitabın ikinci baskısı yapılmamıştır.

1926 yılından ölümüne kadar Bulgakov, Moskova Sanat Tiyatrosu’yla oldukça yakın ilişkiler içerisindedir. Ancak burası için yazdığı 30 oyundan ancak 8 tanesi sahnelenebilmiştir.

1930larda Bulgakov’un hicve düşkünlüğü ve bir yazar olarak bağımsız fikirleri politik açıdan mercek altına alınmasına yol açmıştır. Bu baskı bir dönem öyle bir hal almıştır ki yazar, Sovyetler’den temelli olarak ayrılmak için Stalin’den izin istemiş ancak reddedilmiştir.

Sağlığı oldukça kötüdür ve 1940’ta böbrek yetmezliğinden hayatını kaybetmeden 1 yıl kadar önce kör olmuştur.

Bulgakov’un hakları Sovyet yetkililerce 1960lara kadar tam anlamıyla iade edilmemiştir. Bu tarihten sonra ise çok sayıda el yazması hikâye ve oyun, üç tane de romanı bulunmuş ve yayınlanmıştır. Bu eserler onun 20. Yy Rus yazarlarının en iyilerinden biri olarak anılmasını sağlamıştır.

Yayınlanan ilk romanı Siyah Kar bir Sovyet tiyatrosu hicvidir. İkinci roman Köpek Kalbi bilimsel fantastik bir romandır. Üçüncü roman “Usta ve Margarita” isekompleks, grotesk fantastik bir hicivdir. Bu roman Bulgakov’un son yıllarının en muhteşem ürünüdür.

Bulgakov’un el yazması eserlerinin bir çoğu halen yayınlanmamıştır.

Mihail Bulgakov - Yazarın kitapları

Kapat