“MERHABA GÜNÜ ULUSLARARASI LOGO YARIŞMASI” BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI

“MERHABA GÜNÜ ULUSLARARASI LOGO YARIŞMASI” BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI

BALIKÇI’NIN “MERHABA”SI 16 MART’A KADAR LOGOSUNU ARAYACAK

Cevat Şakir Kabaağaçlı, nam-ı diğer Halikarnas Balıkçısı’na ait özel koleksiyon ve zengin arşiv malzemesinin bulunduğu Bodrum Belediyesi Kültür A.Ş. bünyesinde faaliyet gösteren Bodrum Deniz Müzesinin düzenlediği “Merhaba Günü Uluslararası Logo Yarışması”nın başvuru tarihlerinde süre uzatıldı. Bilgi Yayınevi sponsorluğunda düzenlenen yarışmaya başvurular 16 Mart 2024 tarihine kadar devam edecek.

Bodrum Deniz Müzesi projesi olan, Bilgi Yayınevi sponsorluğunda hazırlanan “Merhaba Günü Uluslararası Logo Yarışması” dâhilinde “merhaba”nın kapsayıcılığının denizleri aşması ve bir barış simgesi olarak akıllarda yer etmesi hedefleniyor.

Balıkçı’nın sabah-akşam, gelip-giderken, girip-çıkarken her daim kullandığı “merhaba” selamı uluslararası bir bakış açısıyla sahipleniliyor. Balıkçı’nın doğum günü olan 17 Nisan 2022'de Bodrum Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras tarafından ilan edilen "Merhaba Günü", Bodrum Deniz Müzesi ve iş birlikçilerinin çalışmalarıyla “Merhaba Günü Uluslararası Logo Yarışması” olarak dijital platformda kendine alan açmıştı. Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın gözünden, zihninden, misyonundan, vizyonundan hareket ederek merhaba sözcüğünü anlamlandırmak ve grafik dile aktarmak, “merhaba” sözcüğünü bir logo olarak her yıl doğum yıl dönümünde adına yapılan etkinliklerin temsilinde kullanmak amacıyla düzenlenen yarışmaya tüm dünyadan tasarımcılar davet ediliyor. Ücretsiz, serbest katılıma açık olarak düzenlenmiş yarışmada “merhaba” sözcüğünün grafik-görsel dille simgeleştirilerek tasarım haline getirilmesi bekleniyor. Başvuru süresi 16 Mart 2024 tarihine uzatılan yarışmanın seçici kurul oylaması 17 Mart-1 Nisan 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Sonuçlar ise 2 Nisan 2024’te duyurulacak.

Bilgi Yayınevi’nin ana sponsorluğunda düzenlenen “Uluslararası Merhaba Günü Logo Yarışması”nın onursal üyeleri arasında, Halikarnas Balıkçısı ailesi, Derya Kabaağaçlı, Diana Noonan, Joanne Aliye Noonan Kutup, Sibel Kabaağaçlı, Siren Önce; Zülfü Livaneli, Sunay Akın, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Metin Erdoğan ve Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu yer alıyor. Yarışmanın seçici kurulunda ise grafik ve tasarım dünyasının önemli isimlerinden Alessandro Segalini (İtalya), Ardan Ergüven (Türkiye), Çiğdem Demir (Türkiye), Daniele Savasta (İtalya), Demetrios Fakinos (Yunanistan), Emrah Yücel (ABD), Erol Turgut (Türkiye), Kıymet Giray (Türkiye), Melike Taşçıoğlu Vaughan (Türkiye), Murat Ertel (Türkiye), Murat Dorkip (Türkiye), Nazlı Eda Noyan (Türkiye), Ömer Durmaz (Türkiye), Rauf Kösemen (Türkiye), Serdar Benli (Türkiye), Srinivasarao Patturu (Hindistan), Steve Connor (Birleşik Krallık) ve Yeşim Demir (Türkiye) yer alıyor.

Yarışmanın danışmanı grafik tasarımcı, akademisyen Ömer Durmaz; iletişim partneri MYRA ve sivil toplum partneri Hemzemin Sosyal Fayda Platformu; iletişim destekçileri, TAV Airports, Bodrum Ticaret Odası (BODTO), Midtown Alışveriş Merkezi, Bodrum Esnaf ve Sanayici İş İnsanları Derneği (BESİAD); ödül sponsorları ise Haute Boards, Ozpack, Germirli ve SCA Yachting.

“Merhaba Günü Uluslararası Logo Yarışması”yla ilgili tüm detaylara ve şartnameye www.merhabagunu.com adresinden ulaşılabiliyor; 444 00 48 dâhili 4225 numaralı telefondan bilgi alınabiliyor.  Katılımcılar ayrıca bilgi@merhabagunu.com mail adresinden yarışma sekreteryasına sorularını iletebiliyor.

 

Bodrum Deniz Müzesi Hakkında:

Bodrum Belediyesine bağlı özel müze olarak faaliyet gösteren Bodrum Deniz Müzesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Belediyesinin önemli katkılarıyla 15 Ekim 2011 tarihinde ziyarete açılmış; Cevat Şakir Kabaağaçlı Özel Koleksiyonu, Geleneksel Tekne Modelleri Koleksiyonu ve 6.000’e yakın kabuğun yer aldığı Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonları ile Bodrum denizcilik tarihinin geçmişten günümüze intikal eden belgeleri, objeleri ve değerleri üzerinde deniz tarihimizi aydınlatacak bilimsel araştırmaları yaparak deniz ve denizcilik kültürüne sahip çıkmak amacıyla çalışmalarına devam etmektedir.

Müze, Bodrum ile özdeşleşmiş entelektüel yaşam ustası Halikarnas Balıkçısının albümünden seçilmiş özel fotoğraflarıyla yaşamından kareler, tarihi belgeler, kendi kaleminden yazdığı yazıları, çizdiği resimleri ve kişisel eşyaları ile kızı İsmet Kabaağaçlı ve Halikarnas Balıkçısı’nın manevi oğlunun Prof. Dr. Şadan Gökovalı’nın bağışları ile zengin bir arşive sahip. Bodrumlu sanatkâr/usta Ali Kemal Denizaslanı tarafından yapılan 48 adet geleneksel tekne modelleri müzede süngercilik, balıkçılık ve nakliyecilik koleksiyonları olarak sergilenmekte. Portal üzerinden arşivini ve koleksiyonlarını araştırmacılara ve meraklılara sunmak için faaliyetlerine ve çalışmalarına devam etmekte olup eğitim programları, çocuk atölyeleri, etkinlikler, programlar, birçok proje sahipliği ve proje ortaklığını yürütmektedir. Aynı zamanda müze kurumsal bünyesinde kurulan Bodrum Deniz Müzesi Yayınlarıile, bölgenin denizcilik kültürü ve tarihi ile ilgili yayınlarını okuyucuyla buluşturmaya devam etmektedir.

Daha fazla bilgi için:

Adres: Çarşı Mah. Nazım Hikmet Sokak No.4/1 

Tel.:  444 00 48 dahili 4225

https://bodrumdenizmuzesi.org/

bodrumdenizmuzesi@bodrum.bel.tr

Kapat