MERAK UYANDIRAN ÇOCUK KİTABI: KARA KAZ

         MERAK UYANDIRAN ÇOCUK KİTABI: KARA KAZ - Aysel SEVİM

 

         Sevgili Miandji'den, okurken düşündüren, düşünürken öğreten karşılıklı diyaloglarla kurgusal bütünlüğü sağlayan,etkileyici, merak uyandıran çocuk kitabı Kara Kaz...

         Bir çiftlikte kara bir kazın yumurtadan çıkmasıyla başlayan, sonunda bu Kara Kazın varlığıyla bilimin anlamını anlamlandıran hikâye.

         Her şeyin başının da sonunun da güç olduğunu, bilimi de güç ve çoğunluğun temsil ettiğini savunan Dr. Kal... İnsanı insan yapanın ahlak, insanları kıymetli yapanın da düşünceleri olduğunu, karşımızdakini yenmek için değil, onları anlamak için dinlemenin önemli olduğunu vurgulayan Dr. Boz ile olan diyalogları hikâyenin içine çeken değerler bütünüyle işlenmiş.

         Hikâyenin sonunda; doğru düşüncenin kazandığını, bilimin önemini, sevginin emek, sabır ve zaman aldığını anlatan hikaye okuyucunun yüreğine işliyor.

         Yazarın da vurguladığı gibi küçük yaşlarda çocuklarımıza doğru düşünebilmeyi öğretmeliyiz. Yoksa önyargılar yerleşir ve çıkarmak çok zordur. "Eğitim gerçeklerin öğretilmesi değildir. Düşünmek için aklın eğitilmesidir." der Albert Einstein.

         Değerli Miandji'nin oldukça yalın aydınlık bir dille yazdığı Kara Kaz hikayesi, çocukların kolayca anlayabileceği, okuma sevgisi ve isteği kazandıracağını  düşündüğüm, merak uyandıran, okunup üzerinde konuşulacak bir eser.

         Yüreğimizden sevgi aklımızdan doğru eksik olmasın... Kaleminize sağlık Anooshirvan Miandji.

         Teşekkürler Bilgi Yayınevi.

 

                    Aysel SEVİM / Güzelbahçe Uğur Okulları Sınıf Öğretmeni

Kapat