Mehmet Kadri SÜMER, 1945 yılı 4 Eylül günü İzmir’de doğdu. İlkokulu ve ortaokulu Menemen’de okudu. Parasız yatılı olarak girdiği Edirne Erkek İlköğretmen Okulu’ndan 1963 yılında mezun oldu. Zonguldak ve Denizli illerinde çalıştıktan sonra 1966 yılında İzmir’e atandı. Kısa bir süre Kiraz ilçesi Doğancılar ve Ören köylerinde çalıştı. Daha sonra İzmir merkez Turgutreis ve İbrahim Kavur ilkokullarında sınıf öğretmeni, yine İzmir merkez Hatice Hanım ve Halitbey ilkokullarında okul müdürü olarak görev aldı. 1982’de atandığı İzmir Merkez İlköğretim Müdür Yardımcılığı görevinden; ilköğretim müdürlüklerinin lağvedilmesi nedeniyle 1985 Şubat ayında tekrar sınıf öğretmenliğine döndü. 

Meslek yaşamı süresince Modern Eğitim ve Rehberlik, TV ve Radyo Program Yazarlığı, Türkçe, Temel Liderlik, Eğitim Araçları gibi pek çok hizmetiçi kursu başarıyla tamamladı. 1987 yılında Açıköğretim Fakültesi Eğitim Önlisans Programı’nı bitirdi. Önlisans Diploması aldı. 1997 yazında İzmir –Balçova Orhangazi İlkokulu’ndan emekliye ayrıldı. Kadri SÜMER, öğretmen okulu sıralarında başladığı yazın çalışmalarını ileriki yıllarda da sürdürdü. Çeşitli gazete ve dergilerde şiirleri ve düz yazıları yayımlandı. Şiirlerinin bir bölümünü Sevmek Zamanıisimli kitabında topladı(1971). Mart 1976’da üç arkadaşıyla birlikte (H.Yurttaş – A.Rıza Ertan – A.Günbaş) İzmir’in en uzun ömürlü edebiyat dergisi Dönemeç’in kurucuları arasında yer aldı. Dergi, çeşitli aralıklarla 92 sayı yayımlandı. Daha sonra ders kitabı ve derleme türü kitap çalışmalarına başlayan Sümer, Hüseyin Yurttaş ve Haydar Erol’la Uygulamalı Hayat Bilgisi (2,3)Bük Tatil Kitabı (2.3,4,5), Mehmet Barış’la Yeni Matematik Testleri (4,5)Matematik Ders Kitabı (4,5), Filiz Çaparca’yla İlkokullarda Sınıf İçi ve Bahçe Oyunları adlı kitapları hazırladı.Bu kitapların tamamına yakını Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nca ilkokul öğrencilerine tavsiye edildi. Emekli olduktan sonra hazırladığı Bilmece-Bildirmece (1999), Portakalı Soydum Başucuma Koydum – Tekerlemeler (1999), Şiirlerle Atatürk (1999), Bir Demet Şiir (2000) adlı kitapları Bilgi Yayınevi’nce yayımlandı. Daha sonraki yıllarda bu kitapların tekrar basımları yapıldı. Son olarak Ahmet GÜNBAŞ’la hazırladığı “Kırık Bir Hüzün – Ali Rıza ERTAN’a Sevgiyle-” adlı  kitap İzmir – Buca Belediyesi Yayınları arasında yer aldı(2008 ve 2017). Yine Ahmet Günbaş’la birlikte hazırladığı “Şiirin Adı : İZMİR” adlı derleme çalışması İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayını olarak Kent Kitaplığı’nca (2008), “Ege’de Mavi Düşler / Barış ve Dostluk Şiirleri Antolojisi” adlı derleme çalışması da Duvar Yayınları arasında yayımlandı (2015).         

Yazın ve derleme türü kitap çalışmalarına halen İzmir’de devam eden M. Kadri Sümer, mezunu olduğu Edirne Erkek İlköğretmen Okulu tarihçesini de hazırlamak ve kitaplaştırmak amacındadır. Bu konudaki araştırmalarını da son  yıllarda büyük bir titizlikle sürdürmektedir. 

Mehmet Kadri Sümer - Yazarın kitapları

Kapat