Liderlik Efsanelerini Yıkan Kitap: Liderlik Mitleri

Şirketine saçını süpürge eden hizmetkâr bir lider mi, yoksa içten içe övgüleri toplamaya çalışan alçakgönüllü bir lider misiniz? Etkileşimci ya da dönüştürücü liderlik arasında sıkışıp kalmış da olabilirsiniz? Bir de otantik liderlik diye bir şey var tabii. Belki de paylaştırılmış liderliği savunanlardansınız. Zira Büyük Adam Teorisi iki yüzyıl öncesinde kaldı. Çoğu liderlik kitabı, bir sürü liderlik teorisinden bahsederek öğütler verir. Liderlik Mitleri kitabı ise bunun tam tersini yaparak bu öğütleri eleştiren bir kitap. 

Jo Owen bu kitabında liderlikle ilgili klişelere meydan okuyor, sizinle birlikte cevaplar arıyor. Erkek liderler ve kadın liderler arasında fark olduğuna inanılır. Kadın liderler insan odaklı, katılımcı, temkinli, daha az iddialı ve duygusal farkındalık sahibi olarak tanımlanır. Erkek liderlerinse görev odaklı, yönlendirici, risk alan, iddialı ve gerçeklere odaklı olduğu kabul edilir. Öyleyse neden liderlik tek bir cinsiyete aitmiş gibi davranılır? Neden siyasette kadın lider sayısı bu kadar az? Şirketi kadın bir lidere emanet etmek neden bu kadar zor? Liderlerin cinsiyeti mi olur? Peki, bu liderleri kim seçiyor? Liderlik Mitleri kitabında, liderlikle ilgili bugüne kadar üzerine düşünmediğiniz birçok basmakalıp düşüncenin eleştirisi yer alıyor. 

Jo Owen’ın yazdığı Liderlik Mitleri kitabı, Accenture, Apple, Google, Dünya Bankası, Unilever, PepsiCo, Facebook, Financial Times, Mitsubishi gibi dünyanın önde gelen şirketlerinin liderleriyle yapılan 40 yıllık çalışmanın bir ürünü. Halihazırda liderlik üzerine yazılmış yaklaşık 60.000 kitap var. Liderlik Mitleri kitabının yazılma nedeni de tam olarak bu  piyasadaki okuyucunun dikkatini çekmek için birbiriyle çelişen bir sürü liderlik teorisinin yarattığı karmaşaya son vermek!

Jo Owen’a göre en büyük mitler, bir gerçekliğe dayandırılmaya çalışılan uydurma trendlerdir. Bu kitap, liderlik konusunda karmaşa yaratan birçok teori ve söylemi, mitleri tek tek ele alarak inceleyip netleştiriyor. Size liderlik hakkında cevaplar vererek ikna etmeye çalışmıyor, sorular sorarak örnekler üzerinden kendi liderlik tanımınızı bulmanıza yardımcı oluyor.

 Jo Owen’in Liderlik Mitleri kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile satın almak için hemen tıklayın.

 

 

 

 

 Kapat