Lider Ortamdaki En Zeki Kişidir

Bu mit gerçekten doğru mudur? Daha önemlisi, lider, ekibindekilerden daha zeki olmak zorunda mıdır?

İş hayatımızdaki hiyerarşi, özel hayatımızdaki çocuk-ebeveyn ilişkisinin bir benzeri olarak devam eder. Herkesten zeki olan ya da olması gerektiğini düşünen ekip lideri ebeveyn rolünü üstlenirken, ekip üyeleri de birer çocuk rolünü benimser. Ekip üyeleri herhangi bir sorunda hemen lidere şikâyette bulunur, sürekli liderden yardım ister; böylece sorumluluktan kaçarlar. Hesap vermek zorunda kalmazlar. Herhangi bir sorunun çözümüyle uğraşmazlar. Bir yandan da liderlerinden ebeveynlerinden şikâyet eden ergenler gibi bahsederler. Liderlerse her zaman bir yetişkin gibi mantıklı davranmak zorunda hissederler. Fakat ekip içi iletişimi yetişkin ilişkisine dönüştürmek sizin elinizde. 

Bir spor takımının direktörü nadiren çok iyi bir oyuncudur; direktör takım için en iyi oyuncuları bulup geliştirecek olan kişidir. Ekip lideri de bir direktör gibi ekibini kuracağı zeki kişileri keşfeder, ekipteki en zeki kişi olmaya çalışmaz. Liderlerin ekipteki en zeki kişi olma düşüncesi sadece bir mittir. Aksine ekip üyelerinin spor takımı oyuncuları gibi farklı rolleri vardır ve ekibe yapılan her bir katkı bir diğerinden daha değerli ya da değersiz değildir. Lider olarak sadece sizin “en zeki” olmanız yeterli hatta gerekli değildir. Ekiptekilerin gelişimine katkıda bulunduğunuz ölçüde başarıyı yakalayabilirsiniz. Alçakgönüllü olmayı unutmayın! Bir lider olarak sizin rolünüz vazgeçilmez olmak değildir, sizin rolünüz kendinizi vazgeçilebilir kılmaktır. 

Jo Owen’ın yazdığı Liderlik Mitleri kitabı, Accenture, Apple, Google, Dünya Bankası, Unilever, PepsiCo, Facebook, Financial Times, Mitsubishi gibi dünyanın önde gelen şirketlerinin liderleriyle yapılan 40 yıllık çalışmanın bir ürünü. Hâlihazırda liderlik üzerine yazılmış yaklaşık 60.000 kitap var. Liderlik Mitleri kitabının yazılma nedeni de tam olarak bu: Piyasadaki okuyucunun dikkatini çekmek için birbiriyle çelişen bir sürü liderlik teorisinin yarattığı karmaşaya son vermek!

Jo Owen’a göre en büyük mitler, bir gerçekliğe dayandırılmaya çalışılan uydurma trendlerdir. Owen, bu bakış açısıyla çok farklı, bir kitap yazmış. Elinizden bırakmak istemeyeceğiniz, olağanüstü bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkan bu müthiş eser, okuyan herkese yeni bakış açıları kazandıracak.

Jo Owen’in Liderlik Mitleri kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile satın almak için hemen tıklayın.

 

 

 

 

 Kapat