Köyden Kente Göçen Küçük Mirza'nın Öyküsü

Şehir değişiklikleri çocuklar için uyum sağlaması zor bir süreçtir. Arkalarında çok sevdikleri okullarını, mahallelerini, arkadaşlarını bırakıp hiç bilmedikleri bir yere gitmek çoğu zaman hüzünlüdür. Yer değiştirmek hem bilinmeyenin heyecanını hem de ayrılığın, alışkanlıklardan vazgeçmenin zorluğunu bir arada barındırır. Çocuklar terk ettikleri şehirden bir diğerine giderken hüzne karışan merak duygusu yaşar, çoğu zaman bir parçaları, anıları ellerinden alınmış gibi hissederler. Çocuklar bazen gittikleri yere hızlı uyum sağlarken bazen de ayrıldıkları yere duydukları özlem hiç bitmez. Tıpkı Bülbül Düdük romanında köyden kente göçmek zorunda kalan küçük Mirza gibi…

“Nerelerden, hangi dağlardan aşıp buraya, bu tepeye konmuş kuştuk?”

Muzaffer İzgü, masalsı ve mizahi anlatımıyla çocuklara harika eserler bıraktı. Aynı zamanda kitaplarında toplumsal sorunları ele alarak çocukların kalplerine dokunan İzgü, üç kuşak okunan bir yazar olmayı başardı. Bülbül Düdük romanı, ailesiyle köyden kente göçen, içinde duygusal çatışmalar yaşayan Mirza’nın hikâyesini anlatıyor. Muzaffer İzgü’nün göçün çocuklar üzerindeki etkisini anlattığı Bülbül Düdük romanı, çocukları köyde zor koşullar olmasına rağmen mutlu olan Mirza ve ailesinin yaşamına davet ediyor. İnsan ilişkileri, doğa sevgisi ve geçmişine bağlılığıyla duygusal bir çocuk olan Mirza, şehirdeki yaşamın hızına ayak uydurmaya çalışıyor. Değişime uyum sağlamaya çalışırken Mirza’nın köyündeki mutlu anılarıyla şehrin yarattığı yalnızlığın mutsuzluğu birbirine karışıyor. 

“Sevmiyorum o yolu. O yolun ucunda kent var, benim köyüm yok. Köyümün yolu bu dağlar. Aşacağım dağları varacağım köyüme.”

Köyünden daha önce hiç görmediği şehre gelen Mirza’nın yaşadığı iç çatışmalara, şehre taşınan aileyi nelerin beklediği konusu da eklenince roman merak uyandırıcı bir hal alıyor. Düşlerinde, düşüncelerinde köyü olan Mirza, bir taraftan köyüne gitmeyi arzularken diğer taraftan da şehirde köyü anımsatacak ortamı oluşturmaya çalışıyor. Bakalım Mirza şehirde yaşamaya devam mı edecek, yoksa çok özlediği köyüne geri mi dönecek? Küçük bir çocuğun içinde kopan fırtınaları anlatan Bülbül Düdük, çocukların kalbini ısıtacak muhteşem bir Muzaffer İzgü romanı. 

Kendilerinden birçok duyguyu bulabilecekleri Bülbül Düdük romanında çocuklar, hayata Mirza’nın gözünden bakacaklar. Çocuklar şehrin yapaylığına alışamayan bir çocuğun köyüne duyduğu özlemin çok saf ve etkileyici bir şekilde anlatıldığı bu romana bayılacaklar.

Muzaffer İzgü'nün Bülbül Düdük kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile satın almak için hemen tıklayın.

 

 

 Kapat