Kötü Öğrenci Yoktur Kötü Öğretmen Vardır

Her öğrencinin başarıya ulaşmak için ilham alabileceği bir eğitim sistemi yaratmak, toplumların amacıdır. Bu, usta öğretmenler olmadan erişilemeyecek bir hedeftir. Ancak öğrencilerinin hayatını gerçek anlamda değiştirebilen öğretmenlere en nadir mücevherlerden bile az rastlanır. Bakalım öğretmen Bay Kermit Greenwich kasabasının en zorlu öğrencilerini mutlu ve başarılı bir sınıfa dönüştürebilecek mi? Öğrenmek istemeyen, okula uyum sağlayamayan çocuklar ve emekli olmaya can atan bir öğretmen bir araya gelirse ne olur? Bazen uyumsuzlar ile tükenmişler bir araya geldiğinde mucizeler gerçekleşir. Tıpkı Bilgisavarlar’da olduğu gibi…

“Bütün öğretmenler öğrencilerinin hayatını değiştirebilmeyi hayal eder başarılı öğretmenler ise gerçekten değiştirir.” 

Gordon Korman, çocuklar ve gençler için 30 milyondan fazla satan ve 32 dile çevrilen 90’dan fazla kitap yazdı. Bilgisavarlar, 2020 Barnes & Noble’da ayın kitabı seçildi ve New York Times Çok Satanlar listesine girdi. Minik okuyucuları değişimin öncüleri olmaya teşvik eden çocuk edebiyatını ödüllendiren Horace Mann Upstanders Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü 2020 yılında Bilgisavarlar kitabıyla Gordon Kormon kazandı. Bilgisavarlar, kariyerini mahveden bir skandal ile mesleğinden soğumuş bir ortaokul öğretmeni ve tüm okulun eğitim vermekten vazgeçtiği bir sınıfın inanılmaz dönüşüm hikâyesini anlatıyor.

Bir zamanlar kasabanın en başarılı öğretmeni Bay Kermit, yaşadığı skandalın gölgesinde öğrencilerine bir şeyler öğretmekten vazgeçmiş, maaş almak için tek yapması gerekenin okula gelmek olduğunu düşünen bir öğretmen. Bay Kermit okuldaki tüm zamanını ne zaman emekli olacağını hesaplayarak geçiriyor. 117 numaralı sınıfın öğrencileri Bilgisavarlar ise Greenwich Ortaokulu’nun en ücra köşesine itilmiş bir grup çocuk. Bilgisavarlar, kendilerinden daha fazla umursanmayan bir öğretmen ile karşılaşabileceklerini düşünmüyorken, Bay Kermit de bir gün tekrar tutkuyla derslere gireceğine asla inanmaz. Ta ki bir araya gelene kadar… 

“Aslında bilgisavar biri değilim. Diğer her çocuk gibiyim ancak bana öğrenmeme seçeneği sunarsanız onu tercih ederim. “

Bilgisavarlar kitabı, öğrencilerin doğru öğretmenle buluştukları zaman ortaya ne kadar harika şeyler çıkabileceğini, sadece okul başarısı değil, hayat başarısı için de öğretmenin ilgisinin ne kadar önemli olduğunu gösteren bir kitap. Bilgisavarlar herkesin ümidini kestiği, problem çıkarmamaları için herkesten uzak bir sınıfa toplanarak unutulan hiçbir öğretmenin ders vermek istemediği, okulun baş edemediği çocuklar.

Bilgisavarlar çocukların okurken eğlenecekleri bir kitap olmanın ötesinde mücadeleci genç beyinleri şekillendirmeye hevesli öğretmenler için de harika bir kitap. Bilgisavarlar kitabı sadece çeşitli problemleri olan çocuklarla ilgili değil, aynı zamanda tutkusunu tekrar kazanan bir öğretmenle de ilgili. Birinin size inanmasının kaderinizi nasıl değiştirebileceğini en güzel şekilde anlatan bu hikâye çocuk okuyucuların kalplerini ısıtıyor. Pişmanlık, affetme, ikinci şans verme, hoşgörülü olma gibi kavramları irdeleyen bu roman, her çocuğun özel olduğunu vurguluyor. 

“Sadece beceremediğim şeyleri değil, yapmakta iyi olduğum şeyleri de fark eden tek kişi Bay Kermit.” 

İyi hissetmek, keyifli zaman geçirmek ve sevginin gücüne tanık olmak için çocukların mutlaka okuması gereken enfes bir kitap. Yüksek temposuyla okuması kolay, hikâyenin farklı karakterlerin gözünden anlatıldığı Bilgisavarlar, her okuru harekete geçirecek, okumaya teşvik edecek. Kitap çocuk okurlarını bazen gülümsetecek, bazen duygulandıracak. Mizah ve heyecanın hep yüksek olduğu bu kitapta kalplere dokunan büyük bir dostluk ve azim hikâyesi anlatılıyor.

Gordon Korman'ın Bilgisavarlar kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile satın almak için hemen tıklayın.

 

 

 

 Kapat