Kendinizle Diyalog Kurun

 “Herkesin kendisini daha derinden keşfetmesi ve anlaması için bir yol haritası gerekir. Bu, yaşamlarımızı ve içinde yaşadığımız dünyayı değiştirebilir. İlk adımı atın ve kendinizi bulun. Hoş geldiniz.”

Birbirinden çok farklı hayatlarımız olsa da yaşamla ilgili benzer sorular aklımızı sürekli kurcalar. Kuşkusuz ki, “Yaşamın amacı nedir?” sorusu, en çok cevap aradığımız sorulardan birisidir. Dünyada barış mümkün mü? Neden bu kadar memnuniyetsiziz? Nasıl mutlu olabiliriz? Mutlu olmak zorunda mıyız? Birçoğumuz bu sorular zihnimizde dans ederken yanıtları bulamayacağımızı düşünüp kenara çekilir. Bu soruların cevaplarını dışarıda ararız ama aslında cevaplar kendimizde saklıdır. 

Bütün dünyayı dolaşabilirsiniz; ama kendinize geri dönmek zorundasınız.” Jiddu Krishnamurti 

Dr. Manoj Krishna, Ben’i Anla kitabında sizi kendinizi tam olarak olduğunuz halinizle anlamaya doğru bir yolculuğa davet ediyor. Bunun oldukça basit olduğunu, gereken tek şeyin kendimize daha derinden bakmak olduğunu vurguluyor. Bu yolculuğa çıkarken üç şeye ihtiyacımız var: Berrak bir görüş, daha derine işleyen sorular sorma ve bulduğumuz şeyleri kabul etme yeteneği. 

“Hakikat, dışarıda keşfedilecek bir şey değildir; o, içeride fark edilecek bir şeydir.” Osho 

Doğru sorular sorarak hakikati kavrama gibi eşsiz bir yeteneğe sahip olduğumuzu söyleyen Dr. Krishna, kitabında bu soruların bulunması için bir çerçeve sunuyor. Bu yolculukta bizleri en çok zorlayacak şey soruları bulmak değil. Yolculuğun en zorlu kısmı, bu soruları kendimize her seferinde inanarak sorabilmek. Dr. Krishna yolculuğa yalnızlık, ölüm, parasızlık gibi korkularımızın kökenlerine odaklanarak başlamamız için bir rota çiziyor. 

“Huzur içerden gelir; onu dışarıda arama. İçinde renk yoksa, dışarıda gökkuşağı arama.” Buddha 

Kendimizi sorgulamamız sonucunda kazancımız, bugünümüzü geçmiş deneyimlerimizden etkilenerek yaşadığımızı anlamaktır. Harekete geçebilmek için düşüncelerimizin geçmişle olan bağının farkına varmamız gerekir. Elbette geçmişi inkâr edemez, ondan bir anda kaçamaz, yok sayamayız ancak geçmişin hayatımızı nasıl etkilediğini fark edebiliriz. 

Kitap, özfarkındalığınızı oluşturma yolculuğunuzda size yol göstermek için yazılmış. Tıp eğitimi alan Dr. Krishna, bu kitabı yazmak ve kar amacı gütmeyen Human Enquiry Project’i başlatmak için omurga cerrahisi kariyerini bırakmış. Ben’i Anlanın diğer kitaplardan farkı özfarkındalığı hem bireysel hem de toplumsal bir dönüşüm olarak ele alması. Kitap, insanlığın benzer düşünme yapılarına sahip olduğunu bu nedenle kendimizi keşfettiğimizde küresel sorunların da üstesinden gelebilme gücümüzün olacağını vurguluyor. Dr. Krishna keşif yolculuğumuzda harcadığımız çabanın, aynı uğraş içinde olanlara karşı anlayış ve empati duygumuzu geliştirdiğini söylüyor. Başkalarını anlayabilme yeteneği kazanmak, kişisel ve toplumsal ilişkilerimizde başarılı olmak için Ben’i Anla kitabını mutlaka okuyun. 

Manoj Krishna'nın “BEN’İ ANLA” kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

 

 

 

 

 Kapat