Kendine Liderlik Edebilecek Cesareti Olanlar İçin Yeni Bir Liderlik Anlayışı

“Başkalarını yönetmek isteyen insan, her şeyden önce kendisinin ustası olmalıdır.” Robert Burton

Dünyayı daha iyi bir yer yapmak için yaşadığımız toplumu, işimizi daha verimli hale getirmek için çalıştığımız kurumu dönüştürmek isteyenlerdenseniz Uyum Sağlayan Liderlik Uygulamaları kitabı sizin için yazılmış. Kitap, kendi liderlik pratiklerimizi ve çevremizdeki insanların bu konudaki kapasitelerini geliştirmek için yepyeni bir liderlik yaklaşımını anlatıyor. Ayrıca değişime öncülük etmek isteyenlere yol gösterecek, uygulanabilir yaklaşımlar sunuyor. 

“Kendini yönetirsen, dünyayı yönetecek gücü bulabilirsin.” Platon

Bugün yaşadığımız dünyada barıştan yana olduğunu söyleyen birçok siyasi lider bir türlü karşılıklı anlaşmaya varamıyor çünkü her birinin geçmişleri ile ilgili kişisel bağlılıkları var. Bu durum az çok bizim için de geçerli aslında. Yetersizlik, kaybetme korkusu, emin olamama duygusu ile liderlik etmeye cesaret edemediğimiz, bir adım geride durduğumuz zamanlar olmuştur. Çocukluğumuzda izcilik kampında oymakbaşı ya da gençliğimizde okul takımında kaptan olamamış olabiliriz ama bu, iş ve kişisel hayatımızda liderlik yapamayacağımız anlamına gelmiyor. Lider olmayı başarabilmek için bugünde kalmak çok önemli. Bugünde kalabilmek ve şu âna uyumlu bir lider olabilmek için de bağlılık duyduğumuz şeyleri gözden geçirmemiz gerekiyor. Çünkü bir değişime liderlik ederken bağlılıklarımız; görüşlerimizi, sorduğumuz soruları, kısacası tüm algımızı belirliyor. 

“Gerçek lider, izlenecek yolu bilen, o yolda giden ve yolu aydınlatan kişidir.” John C. Maxwell

Kalıplarımızı yıkabilmemiz, kabuğumuzdan çıkabilmemiz ve ayağımızdaki prangalardan kurtulabilmemizin tek yolu bağlılıklarımızı tekrar şekillendirebilmekten geçiyor. Bu, geçmişle sahip olduğunuz tüm bağları koparıp atmak değil elbette. Bu, hangi bağların bugüne uyum sağlayarak başarılı bir liderlik yapmamızı engellediğini tespit etmekle ilgili. 

“Bir iş iyi gidiyorsa, bilin ki zamanında birisi cesur bir karar vermiştir.” Peter Drucker

Değişikliklere, yeniliklere yelken açarken uyum sağlayan bir lider olabilmek için kendimizi keşfetme sürecinde yetersizliklerimizin üstüne gitmemiz gerekiyor. Yetersizliklerle yüzleşmek için konfor alanlarımızdan çıkıp zorlanacağımız bir öğrenme biçimine dahil olmak etkili bir yöntemdir. Yogaya başlayabilir, yeni bir dil öğrenebilir, yıllar sonra yüksek lisans yapabilir, hatta nota bilmemenize rağmen yeni bir enstrüman çalmayı öğrenebilirsiniz. Uzmanlığımız farklı alanlardaki zorlayıcı aktiviteler, yeni düşünme biçimleri kazanmamızı, yetenek(sizlik)lerimizle yüzleşmemizi ve yeni bağlar kurmamızı sağlar. Böylece değişimlere daha kolay adapte olabilen bir lider olma yolunda başarılı adımlar atabiliriz. 

Kendimizin ya da çevremizdekilerin alışkanlıklarını bir anda, kökten değiştirmek istediğimizde, hepimiz güçlü bir dirençle karşılaşıp cesaretimizin kırılması durumunu deneyimlemişizdir. İşte tam bu noktada Uyum Sağlayan Liderlik Uygulamaları hem sosyal hem de iş hayatınızda size katkı sağlayacak harika bir kitap. 

Uyum Sağlayan Liderlik Uygulamaları, sürekli kendini tekrarlayan, duymaktan sıkıldığınız liderlik anlayışından çok uzakta bir kitap. Değişime açık, vizyonu geniş bir lider olmak için kişisel gelişiminize katkı sağlayabileceğiniz birçok uygulamadan bahsediyor. Değişim için sahip olmanız gereken cesareti nasıl kazanabileceğinizi adım adım açıklıyor. Her biri uygulanabilir olan bu yol gösterici tavsiyeler, sizi hayatınızın ve işinizin lideri yapacak nitelikte. Daha iyisi için değişimi başlatabileceğiniz somut adımlar arıyorsanız Uyum Sağlayan Liderlik Uygulamaları kitabı harika bir kaynak. 

Ronald Heifetz, Alexander Grashow, Marty Linsky’nın Uyum Sağlayan Liderlik Uygulamaları kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile satın almak için hemen tıklayın.

 

 

 

 Kapat