Keloğlan Masalları

Anadolu masallarının en bilinen kahramanı kimdir? Elbette Keloğlan. Hiç korkmadan devlerle savaşan, kim istese yardıma koşan, yoksul anasıyla yaşarken sevdalısının uğruna yollara düşen Keloğlan.

Öner Yağcı’nın hazırladığı Keloğlan Masalları kitabı benzerlerinden farklı olarak, günümüze uyarlanmış çağdaş bir masal kitabı. Bu masallarda Keloğlan yalnızca devlerle değil, haksız kazanç sağlayan kadılarla, adaleti hiçe sayarak düzeni bozanlarla, rüşvet yiyenlerle de mücadele ediyor. Herkesin kabullendiği adaletsizliklere karşı Keloğlan mücadele etmekten kaçmıyor. Her zaman karşısında devleri görmeye alıştığımız Keloğlan bu sefer kötü niyetli yöneticilerle de savaşıyor. Karşısındakiler ne kadar güçlü olursa olsun, adaletin, iyiliğin peşinde mücadele etmekten vazgeçmiyor. Sonra sevinerek görüyorsunuz ki Keloğlan’ın cesareti yanındakilere de bulaşıyor.

Öner Yağcı’nın kaleminden çıkan Keloğlan Masalları, çağımıza uyarlanmış, günümüz çocuklarının büyük bir keyifle okuyacağı/dinleyeceği masallar. Çocuklarımız, dünyadaki diğer masal kahramanlarıyla birlikte Keloğlan’ı da okusun diye hazırlanmış. Çocuklar, bu masallarda Keloğlan’ın yoksul anasıyla birlikte nasıl yaşadığını, kendi yemeğini güvercinlere neden verdiğini, haksızlıklara karşı nasıl başkaldırdığını okuyacaklar. Başka masalların gösterişli kahramanlarından farklı olarak kendi halinde, keleş, saf bir Anadolu çocuğunun sıcacık kalbine tanık olacaklar. Güzelliğin saçta, yürekliliğin güçte, bilgeliğin yaşta, yardımseverliğin zenginlikte olmadığını görecekler. Haksızlığa karşı direnen Keloğlan’ın sevdiklerinin önünde nasıl iki büklüm olduğuna şaşacaklar.

Keloğlan Masalları, yüzyıllar öncesinden günümüze bırakılmış bir ışık demeti gibi. Anadolu’nun güzelliklerini anlatan bu eşsiz masalları okurken çocuklarınız Keloğlan’a sıkıca sarılmak isteyecekler. Her sayfada, ailemizden, suyumuzdan, toprağımızdan, yüreğimizden bir parça bulacaklar.

Kitapta yer alan birbirinden güzel masallar sırasıyla Keloğlan ile Oh Dede, Keloğlan’ın Adaleti, Keloğlan ve Yıldız Sultan, Keloğlan’ın Tokmağı, Keloğlan ile Çorbacı Ağa’nın Koyunları, Keloğlan ve Kafesteki Dev.

Keloğlan’ın eşsiz zekâsı ve saf bir Anadolu delikanlısının tertemiz yüreğine merhaba demek için Öner Yağcı’nın kitabı çok güzel bir başlangıç. Keloğlan Masalları çocuğunuzun başucu kitabı olacak. Çocuklar belki yıllar sonra, bir adaletsizlik gördüklerinde Keloğlan’ın bu güzel masallarını anımsayarak gülümseyecekler.

Öner Yağcı’nın Keloğlan Masalları kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneğiyle satın almak için tıklayın.

 

 

 

 Kapat