“İyi İnsan Olmak İyi Futbolcu Olmaktan Daha Önemlidir” Messi

Galatasaraylı Metin Oktay, jübile maçında Fenerbahçeli Can Bartu ile on dakikalığına formalarını değiştirerek futbol oynamıştı. Bu olay, Türk futbolunun en centilmen anlarından biri olarak tarihte yerini aldı. Fatih Tuncay’ın yeni kitabı, Efsane Futbol Takımı da bu gibi anların gelecek neslin futbolseverleri için artması umuduyla yazılmış bir kitap. Futbolsever çocukların çok keyif alarak okuyacağı bu kitap, sekiz yaşındaki Cengiz’in uluslararası bir futbol okuluna kayıt olmasıyla başlıyor. Efsane Futbol Takımı’nda kimler yok ki...  Messi, Kagawa, Marcelo, Neymar, Ronaldo gibi efsane futbolcularla aynı takımda oynayan Cengiz, birlikte yaptıkları antrenman ve maçlarda disiplinli olmayı, tevazu göstermeyi, azmetmeyi ve adil rekabeti öğreniyor.

“Başarılı olmak çok çalışmaktan kaynaklanır. Şansın başarı ile ilgisi yok.” Maradona

Son yüzyılda sportif aktivitelerin özellikle futbolun ticarileşmesiyle sporcuların üstünde “ne olursa olsun kazanma” baskısı oluştu. Ancak sporcu ahlakının devam ettirilmesi için çocukların küçük yaşta adil oyunun ne olduğunu içselleştirmesi çok önemli. Çocukların fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişimine katkı yapması beklenen sporun erdemsiz davranışlar sergileme platformuna dönüşmemesi için adil ve dürüst sporun desteklenmesi gerekiyor. Efsane Futbol Takımı kitabını okuyan çocuklar severek takip ettikleri futbolcuların başarılarını kendilerine örnek alacak, centilmenliğin sadece sporda değil hayatta da ne kadar gerekli olduğunu görecekler. Fanatiklik ve holiganlık olmadan da futbol oynanabileceğini vurgulayan bu kitapta Bülent Korkmaz, Sergen Yalçın, Fatih Terim, Rüştü Reçber gibi futbol duayenlerinin antrenör olduğu okulda antrenmanları, maçları okurken çocuklar çok eğlenecekler. 

Efsane Futbol Takımı, etik davranışlara sahip genç kuşağın yetişmesine katkı sağlıyor. Kitap, sporcuların müsabakalarda, zorlaşan şartlar altında bile kurallara sabırla, bilinçli şekilde uymalarını, fırsat eşitliğini bozmamak için haksız avantajları kabullenmemelerini, rakibi oyunun oynanması için bir partner olarak görmelerini teşvik ediyor. Dostça yarışmanın yanında, kitap çocuklara kazananı tebrik etme, yenilgiyi kabullenme ve hile ve haksızlığın karşısında durabilme gibi davranışların kazanılmasında katkıda bulunuyor.

Futbol üzerinden anlatılan bu roman sadece spor yaparken değil, hayatın içinde de sonuca değil, sürece odaklanan, adil olmayan bir durumda kendi davranışlarıyla yüzleşip uygun davranışı gösterebilen gençlerin yetişmesi için yazılmış. Kitapta işbirliğine yatkın, kural bilincine sahip, hoşgörü gibi değerlere sahip, uzlaşmacı kimliğin önemine vurgu yapılıyor. Kitap, sadece yarışmayı ve kazanmayı değil, hoş vakit geçirmeyi, insanlarla güzel ilişkiler kurmayı ön plana çıkaran sportif aktivitelerin çocukların hayatına yaptığı güzel katkıları harika bir hikâye ile anlatıyor. Çocuklar kitabın her bölümünde ayrı bir maçı seyreder gibi romanı çok eğlenerek okuyacaklar. Hayatın bir yansıması olan futbol üzerinden, başarılı ve örnek bir insan olmanın önemini kavrayacaklar.

Fatih Tuncay'ın Efsane Futbol Takımı kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile satın almak için hemen tıklayın.

 

 

 

 Kapat