İş Hayatında Politik Olanlar Daha Başarılı

Politik davranmak, “belli bir amaca ulaşmak için uzlaşmaya, iyi geçinmeye önem vererek hareket etmek” anlamına geliyor. Bu tanımın, “uzlaşmak ve iyi geçinmeye önem vermek” kısmı olumlu olarak algılanırken, “belli bir amaca ulaşmak için” kısmı çoğu zaman tedirginlikle karşılanıyor. Hayatımızın her alanında insanlarla ilişki kurarken politik davranmamız gereken durumlar olabiliyor. Gerektiğinde politik davranabilmek iş hayatında başarı için çok önemli.

Bugüne kadar iş dünyasında politik davranmak çok olumlu karşılanmasa da Capital’in araştırmasına göre iş hayatında politik olanlar yükseliyor.* Politik yeteneğiniz eksikse parlak bir kariyere sahip olmanız başarı için yeterli olmuyor. Peki, iş hayatında politik davranmak tam olarak ne ifade ediyor? Politik davranmak, çıkar sahiplerinin menfaatlerini öngörebilmek, çabalarımızı destekleyecek kişilerle bir araya gelebilmek, karşı çıkışları yönetebilmek, değişime öncü olmak için iş hayatınızdaki güç ve etki ağlarının sınırlarının farkında olmaktır. Bu yüzden iş hayatında politik olabilen liderler, paydaş yönetiminde, doğru ve dengeli iletişimde oldukça başarılılar. Bu liderler çatışmaları kazan-kazan formülüyle çözmeyi tercih ediyorlar. 

Aslında politik davranmak, unvanlarımız dışındaki etki ve yetki alanımızda gücümüzü temsil ediyor. Bu sebeple, bir değişimi başlatmak istediğimizde en önemli adımlardan biri değişimle ilgili yarar görecek kişilerle ilişkilerimizi güçlendirmek olmalıdır. Dünya tarihindeki hiçbir değişim, hiçbir devrim tek bir kişiyle gerçekleşmedi. Ancak hiçbir topluluk da herhangi bir başarısı olmayan bir liderin peşinden kendini savaşa atmadı. Hiçbir lider, öncesinde bir başarı kazanmadan büyük bir savaşa halkını sürüklemedi. Bu yüzden değişime öncü olmak, çevremizdekilerin güvenini sağlamakla yakından ilişkilidir. Erken başarılar, hedeflediğimiz değişime giden yolda attığımız adımlara güven duyulmasını sağlar. Böylece bir sonraki değişimin de başarılı olacağına inanan iş arkadaşları ve patronlar bir bilinmeze gitmediğimizi düşünürler. 

Kendimize doğru yol arkadaşları bulmadan bir değişim getirmeye teşebbüs etmek, çölün ortasında susuz kalmaya benzer. Potansiyel destekçilerimizi tespit ettiğimizde değişim çok daha kolay gelir. Bu destekçiler bizimle aynı görüşe sahip olmasalar da değişimin getirilerinden yarar sağlayacak kişiler olabilirler. Tabii bir de değişime muhalif olanlar vardır.  Onları da gözden kaçırmamak ve olası itirazlarının nerelerden gelebileceğini bilmek gerekir. Bunun için değişime dair bakış açılarına ve görüşlerine değer verdiğinizi bilmelerini sağlamak başarılı bir yaklaşımdır.

Kendimizin ya da çevremizdekilerin alışkanlıklarını bir anda, kökten değiştirmek istediğimizde, hepimiz güçlü bir muhalefetle karşılaşmışızdır. Böyle durumlar için Uyum Sağlayan Liderlik Uygulamaları kitabı size bambaşka bir öneri sunuyor: “Politik davranın ve muhaliflerinizle zaman geçirin!” Kitap, karşıt fikirlere açıklıkla yaklaşmanın iş hayatında hayati bir önem taşıdığını vurguluyor. Aykırı seslerin yalnızca olumsuz ve şüpheci değil, aynı zamanda değişim planlarını en çok sorgulayan kişiler olduğunu, onlardan beslenebileceğimizi anlatıyor. 

Uyum Sağlayan Liderlik Uygulamaları, sürekli kendini tekrarlayan, duymaktan sıkıldığınız liderlik anlayışından çok uzakta bir kitap. Değişime açık, vizyonu geniş bir lider olmak için kişisel gelişiminize katkı sağlayabileceğiniz birçok uygulamadan bahsediyor. Değişim için sahip olmanız gereken cesareti nasıl kazanabileceğinizi adım adım açıklıyor. Her biri uygulanabilir olan bu yol gösterici tavsiyeler, sizi hayatınızın ve işinizin lideri yapacak nitelikte. Daha iyisi için değişimi başlatabileceğiniz somut adımlar arıyorsanız Uyum Sağlayan Liderlik Uygulamaları kitabı harika bir kaynak. 

 

 

* https://www.capital.com.tr/yonetim/liderlik/politik-olan-yukseliyor

 

Ronald Heifetz, Alexander Grashow, Marty Linsky’nın Uyum Sağlayan Liderlik Uygulamaları kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile satın almak için hemen tıklayın.

 

 

 

 

 Kapat