İş Arkadaşları Romantik İlişkiler Kurabilir mi?

Stanford Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre insanların yaklaşık yüzde 20'si eşleriyle işyerinde tanışıyor. Gerçekten de iş ortamı, bir eş bulabilmek için en yaygın üçüncü yol. Fakat işyerinde romantik ilişki dendiğinde akla ilk gelen şey bu tip ilişkilerin yetki ve konumlardan bağımsız olup olmadığıdır. Peki, işyerinde romantik ilişkileri yasaklamak bir çözüm olabilir mi? Tatminkâr bir ofis romantizmine dahil olmak iş tatminini ve üretkenliği artırabilir mi? Eğer bu mit doğruysa kademe atlamak için işyerinde kurulan romantik ilişkileri nereye konumlandırmalıyız?

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, ofis aşkı yaşayan kişilerin diğer çalışanlara oranla iş tatmini ve organizasyona bağlılık düzeylerinin daha yüksek olduğu ortaya çıkmış. Üstelik şirketlerde yaşanan romantizme yönelik daha anlayışlı ve daha az kısıtlayıcı politikaların, çalışanların işyerlerini adil bir yer olarak algıladığını gösteriyor.*  Şaşırdınız mı? Sizce bu araştırma sonuçları, işyerinde romantik ilişkilerinin uygun olup olmadığı ile ilgili miti yıkmak için yeterli mi? İşyeri Mitleri kitabında, işyerinde romantik ilişkinin artılarıyla birlikte birçok eksisi de masaya yatırılıyor. Konu detaylı analiz ve örneklerle inceleniyor.

İşyeri Mitleri kitabı, işletme, psikoloji ve sosyoloji alanındaki en güncel akademik araştırmalara dayanıyor. Anlatımıysa yaşanmış vakalara dayanan örnekleri sayesinde oldukça anlaşılır. Kitap, işyeri mitlerinin teoride ve pratikte nasıl üstesinden geleceğinizi anlatıyor. 

Ian MacRae ve Adrian Furnham, İşyeri Mitleri kitabında şirketinizin aleyhine olabilecek kalıpyargılar ve varsayımları lehinize çevirebilmeniz için çalışma ortamıyla ilgili otuza yakın miti değerlendiriyor. İşyeriyle ilgili söylentileri enine boyuna tartışan İşyeri Mitleri kitabı, “Mesai sekiz saat olmalıdır, evden çalışmak üretkenliği azaltır, kadınlar işyerinde erkekler kadar rekabetçi değildir” gibi birçok miti bilimsel araştırmalara referans vererek örneklerle açıklıyor. Dijitalleşmiş küresel bir çağda çalışma ortamınızın 21. yüzyılın gerekliliklerine uyum sağlaması için İşyeri Mitler’i kitabı size yeni ufuklar açacak.

 * Pierce, C A, Karl, K A ve Brey, E T (2012) “Role of workplace romance policies and procedures on job pursuit intentions”, Journal of Managerial Psychology, 27 (3), s. 237–63.

Ian MacRae, Adrian Furnham’nın İşyeri Mitleri kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile satın almak için hemen tıklayın.

 

 

 

 Kapat