İnsanlara İlham Veriyor musunuz?

Çevremizdeki insanları zaman zaman motivasyonumuzu düşürdükleri, hevesimizi kırdıkları için suçluyoruz. Peki, biz başka bir insanın kalbine dokunup onu harekete geçirmek için ne kadar emek veriyoruz?

“Vasat bir lider anlatır. İyi bir lider açıklar, daha iyi olan lider ise gösterir, ancak büyük bir lider ilham verir.” William Arthur Ward 

İlham vermek, sanıldığı gibi doğuştan gelen ve sadece karizmatik kişilere ait bir özellik değil. İlham vermek, çevremizdekilerin bakış açılarına, değerlerine ve ihtiyaçlarına ne kadar iyi seslenebildiğimizle ilgili. Değerlerin değişime uyum sağlayabilmesi için insanların akıllarındaki değil, kalplerindeki inançları ve bağlılıklarıyla temas kurmamız gerekiyor. Bu temas için en etkili yöntem karşı tarafın kalbine ulaşabilmek… 

Ortalama liderler çıtayı kendileri için yükseltirler; iyi liderler çıtayı başkaları için yükseltirler; büyük liderler kendi çıtalarını yükseltmeleri için diğerlerine ilham verirler.” Orrin Woodward

Bazen hayattaki amaçlarımızı unutabiliyor, yolumuzu kaybedebiliyor, umudumuzu yitirebiliyoruz. Böyle bir anda iç motivasyonumuz yeterli olmadığından dışarıdan destek beklediğimiz zamanlar oluyor. Tıpkı diğer insanların da bizim ilhamımıza ihtiyaçları olduğu gibi… Çevrenizdeki insanlara, içinden çıkılamaz zannettikleri durumlarda vereceğiniz ilham, onlara ayakta kalma ve harekete geçme gücü veriyor. Ancak sadece kalpten dinlemeyi ve kalpten konuşmayı başarabilenler insanlara ilham verip onlara dokunabiliyor.

“İnsan karşısındakini konuşarak değil, dinleyerek ikna eder.” Emre Kongar

Kalpten dinlemek, sözle ifade edilmeyeni anlayabilmekten, söylenenin altında yatan gerçek nedeni kavrayabilmekten geçiyor. Örneğin şirketinizde yeni bir girişimin planları konuşuluyorken sadece bu fikri onaylayanların değil, bu fikre olumsuz bakanların da sesine kulak vermek gerekiyor. Bu tip durumlarda, direnci tetikleyen durumları anlayabilmemiz için alt metni okuyabilmeli ve huzursuzluğun kaynağını görebilmeliyiz. Bu yüzden herkesi yargılayarak değil, merakla ve anlayışla dinlemek gerekiyor. Çünkü karşı tarafı ne kadar anlayabilirsek onu harekete geçirmek için o kadar teşvik edebiliriz. 

“Dinlemek, yüreğe giden bir caddedir.” Voltaire

Dinlerken sessizliğe izin vermekten korkmamak gerekiyor. Sessizlik, insanlara söylediğimiz şeyi sindirebilmeleri, üzerine düşünmeleri için fırsat verir. Sessizlik aynı zamanda insanların ne hissettiğini anlamamıza ve buna göre adım atmamıza yardımcı olur. 

“Konuşma, insanın aklını kullanma sanatıdır.” Platon

Kalpten konuşmak ise bizim ne hissettiğimizi ifade etmemizdir. Kendimizi harekete geçirirken aynı zamanda çevremizdekileri de yaptığımız konuşma ile harekete geçirebilmemiz gerekir. Karşınızdakinin önem verdiği değerler üzerinden iletişim kurmayı başarabilirseniz onları ikna edebilir, oyunda kalmalarını sağlayabilirsiniz. İnsanlar bir değişimle karşılaştığında uyum sağlamaya direnmelerinin en büyük nedeni kafalarındakiler değil, kalplerindekilerdir. Siz kalbinizi açtıkça onlar sizin kalplerine girmenize izin verecektir.

“Bir fikri öldürmek istiyorsan, onu lüzumsuz birçok kelimeyle ifade et.” Frank A. Clark 

Ahenkli konuşabildiğimiz ölçüde ilham verme gücümüz artar. Konuşurken bir orkestranın tüm seslerini kullanabildiğimizde etkileyiciliğimiz de artıyor. İnsanlar sadece kendilerine güvenenleri dinlerler. Önemli olan her kelimenin sahip olduğu anlamları bilerek, bu kelimeleri akıllıca kullanmak... Bir değişime uyum sağlama zorluğunun üstesinden gelmek istediğimizde yardımımıza koşacak kelimeler, değer yüklü veya tarihsel ağırlığı olan kelimelerdir. Böylece hassasiyetlere daha kolay dokunabiliriz. 

“Sesinizi bulun ve kendi seslerini bulmaları için insanlara ilham verin.” Stephen Covey

Uyum Sağlayan Liderlik Uygulamaları kitabı, kendi iç sesimizi nasıl bulabileceğimizi anlatıyor. Değişime önderlik ederken nasıl bir liderlik yapılması gerektiğini, kendi yönümüzü bulma çabamızı kalıplara sığdırmadan anlatan harika bir kitap. Bir liderin sahip olması gereken özellikleri madde madde sıralamak yerine kendi içimizdeki lideri ortaya çıkarmamızı teşvik ediyor, böylece bize özgü bir liderliğe sahip olmamıza destek oluyor.

Uyum Sağlayan Liderlik Uygulamaları, sürekli kendini tekrarlayan, duymaktan sıkıldığınız liderlik anlayışından çok uzak bir kitap. Kitapta, değişime açık, vizyonu geniş bir lider olmamız için kişisel gelişiminize katkı sağlayabileceğimiz birçok uygulamadan bahsediliyor. Değişim için sahip olmamız gereken cesareti nasıl kazanabileceğimizi adım adım açıklanıyor. Her biri uygulanabilir olan bu yol gösterici tavsiyeler, bizi hayatımızın ve işimizin lideri yapacak nitelikte. Daha iyisi için değişimi başlatabileceğiniz somut adımlar arıyorsanız Uyum Sağlayan Liderlik Uygulamaları kitabı harika bir kaynak. 

Ronald Heifetz, Alexander Grashow, Marty Linsky’nın Uyum Sağlayan Liderlik Uygulamaları kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile satın almak için hemen tıklayın.

 

 

 

 Kapat