İnna Shevchenko

INNA SHEVCHENKO, 1990’da Ukrayna’nın Kherson şehrinde dünyaya geldi. 2008-2012 yılları arasında Kiev’deki Taras Chevtchenko Ulusal Üniversitesi’nde Gazetecilik okudu. Daha sonra FEMEN hareketine katıldı.

FEMEN’in diğer iki üyesiyle birlikte, Minsk’teki KGB merkezi önünde, siyasi mahkûmların serbest bırakılmaları talebiyle gerçekleştirdikleri bir gösteri sonrasında kaçırıldı ve işkence gördü.

2012 yılı ağustos ayında turist vizesiyle kaçtığı Fransa’dan Nisan 2013’te iltica hakkı kazandı. Şubat 2015’te, Kopenhag’da düzenlenen ifade özgürlüğü konulu bir konferansta konuşma yaparken, bir terörist salonda bulunanlara ateş açtı. Bu saldırıda, konferansa konuşmacı olarak katılan Finn Norgaard ile üç Danimarkalı polis memuru hayatını kaybetti.

Inna Shevchenko, halihazırda FEMEN hareketinin uluslararası liderliğini yürütmektedir. Aralarında Oxford, Cambridge gibi ünlü üniversitelerin de bulunduğu çok sayıda kuruluşta birçok konferans ve tartışmaya konuşmacı olarak katılmakta, feminizm, kadın özgürlüğü, ifade özgürlüğü, laiklik gibi son derece önemli konularda söz almaktadır.

2017’de diğer bir FEMEN üyesi olan Pauline Hillier ile birlikte kaleme aldığı Anatomie de l’oppression (Baskının Anatomisi) başlıklı bir kitabı yayımlandı. 2019’da yayımlanan Héroïques (Bütün Kadınlar Kahramandır) adlı kitabıysa, Fransa’da en fazla ilgi gören kitaplar arasındadır.

Shevchenko 2019’da, Fransa Kadın-Erkek Eşitliği Danışma Kurulu’na (CCEFH) üye olmuştur.

İnna Shevchenko - Yazarın kitapları

Kapat