Her Çocuk Muzaffer İzgü Kitapları ile Tanışmalı: Can Dayım

“Çocuk kitabı yazmak büyük sorumluluk ister. Yazılarımda çocukları eğlendirirken, düşündürmeliyim. Gülme, zekâ oyunudur. Mizah zekâ işidir. Okuyucusu da zekidir.”

Isınmak için gittiği Adana Halkevi Kütüphanesi’nde kitapla ilk kez tanışır. Hikâyelerindeki karakterler yoksuldur ama hayata olumlu bakarlar. Muzaffer İzgü paylaşmayı, dayanışmayı, dostluğu, sevgiyi anlatır minik kalplere. Yazdığı çocuk kitaplarında, zorluk içerisinde geçen çocukluğunu bulursunuz. Size kendi çocukluğunuzu hatırlatır. Kahramanlarını halk dili ile konuşturur. İçtendir, sıcacıktır, doğaldır. Hikâyelerindeki peynir ekmek bile onun anlatımıyla tatlanır, canınız çeker. 

Çocuk ruhunu en iyi anlayan, çocuklara hayaller kurduran yazarlardan biri Muzaffer İzgü’dür. Can Dayım kitabı ise en güzel çocuk romanlarındandır. Dayı ve yeğen arasındaki iletişimi nostaljik bir şekilde anlatıyor. “Baloncuyu, çok balonu olduğu için dünyanın en mutlu insanı sanırdım.” diyen İzgü, Can Dayım romanında küçük bir çocuğun gözünden dayısı ile geçirdiği güzel anıları paylaşıyor.

“Elma dersem çık, armut dersem çıkma oyunu oynardık. Ben ‘elma’ diyerek trenin gelmesini isterdim, dayım da ‘armut’ diyerek trenin gecikmesini isterdi. O zaman dayım bile çocuklar gibi eğlenirdi.”

Muzaffer İzgü’nün samimi dili, Can Dayım romanında da karşımıza çıkıyor. İzgü, küçüklüğümüzde dayımız, teyzemiz, amca ya da halamız ile paylaştığımız anılara çok benzer bir hikâye anlatıyor. Kayıkla denize açılmak, kiremitte balık pişirmek, karpuz kabuğundan gemi yapmak gibi anılarımız günümüze taşınıyor, çocukluklarımıza ulaşıyor.

Çocuğunuz bu kitabı okuduktan sonra aile bağları güçlenecek. Kitabı okuduğunda gözleri parlayacak, dayısına, amcasına, teyzesine sımsıkı sarılmak isteyecek. Büyükler de çocuklarıyla, yeğenleriyle daha kaliteli zaman geçirmek isteyecek. Çünkü yıllar sonra onlara aldığımız hediyeler değil, birlikte geçirdiğimiz güzel anılar kalacak.

Muzaffer İzgü’nün “Can Dayım” romanını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

 

 

 

 

 Kapat