Her Başarılı Şirketin Arkasında Değerleri Vardır

Håkan Winberg, 1934 yılında kurulan güvenlik şirketi Securitas’ın 1970’lerde atağa kalkmasında ve dünya lideri olmasında kilit rol oynamış üç kişiden birisidir. Yaklaşık Olarak Doğru kitabı, bunu nasıl gerçekleştirdiklerinin hikâyesini ve paydaşı olduğu başarılı iş deneyimlerini anlatıyor. Kitap, “iş hayatında başarı nasıl kazanılır?” sorusuna somut örnekler ile cevaplar veren ve kendini işine adamış insanların nasıl olağandışı sonuçlar elde edebildiğini gösteren çok değerli bir eser. Bizlere de ilham olması arzusu ile… 

 Securitas Türkiye Ülke Başkanı Emir Murat Kösereisoğlu 

 

1934 yılında genç bir adam Danimarka’dan İsveç’e giden bir vapura biner. İşletmelere güvenliğe ihtiyaç duyup duymadıklarını sorar. Securitas’ın hikâyesi böyle başlar. Güvenlik sektöründe büyük bir potansiyel fark eden bu genç adam Erik Philip-Sörensen, şirketi oğullarına devrettiğinde Securitas 15 ülkede hizmet veren dünyanın en büyük güvenlik şirketiydi. Bugün ise Securitas 58 ülkede 370 bin çalışanıyla 150 bin müşteriye hizmet vermeye devam ediyor. Peki, 85 yıl içinde Securitas’ın dünya lideri bir şirkete dönüşmesinin sırrı neydi?

Securitas’ın en büyük başarısı son 20 yıl içinde 100 milyon euro olan cirosunu 8 milyar euro’ya yükseltmesi ya da tüm dünyaya ulaşması değil. Securitas’ın asıl başarısı, sağlam değerler üzerine inşa edilmiş hizmet odaklı bir anlayış benimsemesi. 

Securitas’ın hikâyesinde Erik’in vizyoner olmasının önemli bir sebebi vardı. Babası 1928 yılında bir güvenlik görevlisinin nasıl davranması gerektiğini anlatan koruma değerleri konusunda bir kitap yazmıştı. Erik, şirketin kuruluşundan tam 30 yıl sonra bu kitaptan bugün Securitas’ın da hâlâ kullandığı üç temel değeri ortaya çıkardı. Şirketin başarı grafiği ancak bundan yükselmeye başladı. Bugün bu üç temel değeri Securitas’ın logosundaki üç kırmızı nokta temsil ediliyor. 

Erik aynı zamanda diğer güvenlik şirketlerinden daha farklı bir şey sunuyordu. Başarılı bir hizmet şirketinin müşterilerinin güvenini kazanması şarttır. Erik, 1958 yılında güvenlik görevlileri, İsveç’teki sendikalar ve müşterilerle bir araya gelerek görevliler için “Güvenlik Görevlileri İçin Temel Değerler” başlığında 20 kural hazırladı. Bu değerler yolculuğun başından itibaren Securitas’a eşlik eden ilkelerin yazılı beyanıydı. Şirketler için değerler güven oluşturmanın ve büyüme imkânı yaratmanın temel taşlarıdır.

Başarı getirdiği kanıtlanmış, müthiş deneyimlerden yola çıkan, eşi olmayan bu kitap, herkese ve her işe uygun yöntemlerle dolu. İşine önem veren herkesin mutlaka okuması gereken çok farklı bir iş kitabı. Securitas’ın olağanüstü başarısının sırlarına erişmek için bu linkten kitabı hemen satın alabilirsiniz.

Kitap hakkında yorumlar:

Yaklaşık Olarak Doğru bugüne kadar kullandığımız ve benim hâlâ kullanmaya devam ettiğim temel fikir ve yöntemleri özetlemektedir. Kitapta bahsedildiği gibi değerler ve kültür en az rakamlar kadar önemlidir. Kültürü doğru anlamadıysanız stratejileri ve uzun vadeli verimi unutun gitsin. 

Carl-Henric Svanberg, Bp ve AB Volvo’nun Başkanı, Ericsson ve Assa Abloy’un eski CEO’su

Zor olan, yalnızca bu gerçeğin farkına varmak değil, bunu daha da ileri taşıyıp hem günlük hayatta hem de önemli kararlar vermeniz gerektiğinde temel değerlerinizden doğan basit çözümleri seçecek cesarete sahip olmaktır. Yaklaşık Olarak Doğru bunun nasıl yapılabileceğini oldukça somut bir şekilde gösteriyor. 

Thomas Berglund, Pan Avrupa menşeili sağlık şirketi Capio’nun CEO’su, Securitas eski CEO’su (1993–2007)

Kitap Securitas örneğinde, özellikle de şirketin güvenlik alanında dünya lideri olmasının sebebini özünde taşıyan sağlam temelleri olan güçlü bir şirketin nasıl kurulabileceğini net bir şekilde açıklıyor. 

Alf Göransson, Securitas eski CEO’su (2007–2018) Kuzey Avrupa’nın önde gelen inşaat firmalarından NCC’nin eski CEO’su

Hizmet sektörünü sağlam temel değerler üzerine kurmaktan geçen doğru yolu seçmesi kritik öneme sahip. Bu çalışma yöntemi bizim şirketimiz için her daim başarının anahtarı olmuştur. Bu kitap, ülkedeki tüm karar almakla yükümlü bireyler ile başarılı ve kalıcı bir şeyler yaratmakla ilgilenen herkes için bir başucu eseri niteliğindedir. 

R.K. Sinha, Rajya Sabha, Biharlı Parlamento Üyesi, on yıl boyunca yıllık %45 gibi inanılmaz bir büyüme oranına sahip olan Hindistan’ın önde gelen güvenlik şirketi SIS’in kurucusu ve başkanı.

Håkan Winberg’ın Yaklaşık Olarak Doğru kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

 

 

 

 Kapat