Hayvan Sevgisi ve Tasmayı Konu Alan Sessiz Bir Başyapıt: Gölde

Booklist 2019’un En İyi 10 Sessiz Kitabı içinde yer alan Gölde, ünlü illüstratör Geraldo Valêrio’nun imzasını taşıyor.

Kitap, çocuklarla hayvanların dostluğunu ele alıyor ancak öykünün merkezinde yer alan “tasma” bu dostluğun çerçevesini de tartışmaya açıyor.

3 yaş üzeri çocuklar için hazırlanan Gölde’nin hikâyesi yetişkin okurların da ilgisini çekecek türden farklı bir bakış açısına sahip. Tasma üzerinden insanların hayvanlar üzerindeki egemenliğini sorgulayan Gölde insan ve hayvan dostluğunun temeline hayvan haklarını, özgürlüğü ve gerçek sevgiyi yerleştiriyor.   

 

 

Kitapla ilgili yorumlar:

  • “Her yaştan okuru sevginin ne olduğu, onu kazanmak ve sürdürebilmek için neler gerektiği üzerine düşündüren önemli bir hikâye.” (School Library Journal)
  • Geraldo, 3 ile 7 yaş arasındaki tüm çocukların keyif alacağı, güzel bir şekilde ifade edilmiş bu yeni eserinde gerçek dostluğun ve sevginin doğasını araştırıyor. Ailelerin kitaplıklarının, kreşlerin, anaokullarının, ilkokulların, kütüphanelerin ve resimli kitap seçkilerinin kıymetli bir parçası olacak.” (Midwest Book Review)
  • Gölde hayal gücünü harekete geçiriyor, evcil hayvanlara olduğu kadar doğal yaşama da saygı duymayı öğretiyor.” (CM Review of Materials)

 

 

  • “Dokunaklı ve güncel bir hikâye.” (The Globe and Mail)
  • Valério, bir tasmayı merkeze alarak, insanların doğal yaşamın tahribatında oynadığı rolü anlaşılır bir metafor olarak anlattığı, aynı zamanda çocukların anlayabileceği düzeyde daha büyük felsefi soruları sorduran görsel bir anlatı kurguluyor.” (Quill & Quire)
  • “Empatiyle doğanın kesişiminde sessiz bir başyapıt.” (Let’s Talk Picture Books Blog’u)

Brezilyalı illüstratör Geraldo Valério, bu sessiz kitabında gerçek dostluğun ve sevginin doğasını çarpıcı bir hikâyeyle anlatıyor. Gölde hayvanlara ilgi duyan, doğayı merak eden ve resimli kitapları seven her çocuğun okuması gereken sessiz bir başyapıt.

Geraldo Valêrio’nun Gölde kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneğiyle satın almak için tıklayın.

 

 

 Kapat