Hayal Kurmaya Bile Fırsatı Olmayan Gençler

“İnsanlar aynı renk giyinmişlerdi, gri ve kara, başka renk yoktu Üzüm’ün gözlerinde. Oysa ağaçlar yeşilin tadını çıkarıyorlardı ama Üzüm onları da gri görüyordu.”

Başlangıçta bu şekilde hisseden, baskı altında boğulan Üzüm, her şeyi değiştirmeyi başarıyor. Ailesinin tüm zorlamalarına direnen Üzüm, hayalini gerçekleştirmek için hayatına kendi yön veriyor.

Biz ebeveyn olarak çocuğumuzun bir birey olduğunu bilerek büyütüyoruz. Düşüncelerine ve fikirlerine her zaman saygılıyız. Mutlu, huzurlu olsun yeter…” Bu cümleleri her aile etrafındaki akrabalarına komşularına sürekli tekrarlar durur. Çocuklarını özgür bıraktıklarını iddia eden çoğu anne baba, genelde “çocuklarının iyiliklerini düşündükleri için” sürekli hayatlarına müdahale ediyor.

“At yaptılar bizi, yarış atı… Almışlar ellerine birer dürbün, bizi koşturuyorlar, kendileri koltuklarına kurulmuş bizi izliyorlar. Gidiyorum. Kim koşarsa koşsun bundan sonra, ben koşmayacağım.”

Eğitim sisteminin içinde sürekli baskı altında olan gençler… Henüz kendini keşfetmeye, hayal kurmaya bile fırsatı olmayan gençlerin ortak noktaları; sınav stresi, aile baskısı, çevre ne der korkusu… Muzaffer İzgü’nün yazdığı Kaçak Kız, bir yandan derslerle boğuşurken bir yandan onlar için konulmuş hedeflere yönlendirilen gençleri anlatan bir roman. Gençlerin üniversite sınavına hazırlanırken yaşadıkları, Üzüm karakterinin duyguları üzerinden anlatılıyor. Ailesinin doktor olması için yaptığı baskılar Üzüm’ün tüm hayatını etkiliyor. Başarısızlıkla sonuçlanan sınav sonrasında Üzüm bir karar vermek zorunda kalıyor. Yaşadığı baskılar sonucunda bir çıkış noktası arayan Üzüm’ün yaptıklarını okurken kendi hayatınızı sorgulayacaksınız. Üzüm’le birlikte kendinizi çok iyi hissedeceksiniz.

Muzaffer İzgü, gençleri bir yarışın içerisine sokan bu baskının bir faydası olmadığını gençlerle empati kurarak anlatıyor. Sürükleyici bir anlatımı olan bu romanda, her sayfada aileler çocuklarına olan yaklaşımlarını sorgularken, gençler içinde bulundukları bu yarışta kendilerini Üzüm ile özdeşleştirecek.

Muzaffer İzgü’nün Kaçak Kız romanını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile satın almak için hemen tıklayın.

 

 

 

 

 Kapat