Gerçek Yolculuk, Kendine Yapılan Yolculuktur

“Kendine ışık ol ve ışığı kendi hakikatinin içine doğru tut.” Buddha 

Kendimizi bir anlaşmazlığın içinde bulduğumuzda, şiddete maruz kaldığımızı hissederiz. Bunu fark etmek kolaydır. Ancak kendi içimizdeki anlaşmazlığa yol açan, bizi öfkelendiren mekanizmayı görebilmek zordur. Düşüncelerimiz sorgulanır, bakış açımız eleştirilirse saldırı ve tehdit altında hissederiz. Bir anlaşmazlık ânında kendimizi haklı hisseder, karşı tarafı rahatça yargılar hatta suçlarız. Farklı bir bakış açısıyla değerlendiremediğimiz her anlaşmazlık çatışmaya dönüşmeye mahkûmdur. Peki, çatışmanın sonlanması mümkün müdür?  Dr. Manoj KrishnaBEN’i Anla kitabında bunun için ilginç bir çözüm sunuyor: öfkeyi keşfetmek…

“Senin dünyaya bakan penceren kirli ise, benim çiçeklerim sana çamur görünür.” Mevlana 

Özimgemiz yani dışarıdan nasıl algılandığımız önemlidir. Bu yüzden kendimizi gördüğümüz gibi algılanmadığımızı hissettiğimizde, yani eleştirildiğimizde tepkimiz büyük ve kontrolsüz olur. Algılarımız ise gerçekliği belirler. Yaşadıklarımızın, seçimlerimizin algımızla mı ilgili olduğunu, yoksa gerçek mi olduğunu genelde sorgulamayız. Kişisel ilişkilerimizde haklı olduğumuza ikna olarak iletişim kurmaya devam ederiz. Bu haklılık hissi, diğer insanların yanlış olduğunu düşünerek hareket etmemize neden olur. Dr. Manoj Krishna’ya göre içimizdeki o yoğun psikolojik acıyı ancak bu acının nedenlerini kendimize itiraf ederek dindirebiliriz. 

“Burnunuzun ucundaki şeyi görmek sürekli mücadele gerektirir.” George Orwell

Dr. Manoj Krishna BEN’i Anla kitabında, düşüncelerimizin etkilerinin farkında olmamızın sadece bireysel olarak değil, toplumsal olarak da önemli olduğunu söylüyor. Örneğin temeli olmayan düşünceleri inanca dönüştürdüğümüzde, inandıklarımızın toplumları böldüğünü belirtiyor. İnanma ihtiyacının nedeni olan güvensizlik ve belirsizlik hissine odaklanan Krishna, bu hislerin kökenine ulaştığımızdaysa inanç kaynaklı anlaşmazlıkların ortadan kalkacağını söylüyor.

BEN’i Anla kitabı değişmekten korkmayan, bakışını kendi iç dünyasına çevirmek isteyenler için huzur dolu bir yolculuk sunuyor. Bu yolculuk, zihninizin nasıl işlediğini, algımızı, seçimlerimizi ve inançlarımızı nasıl etkilediğini kavramamızı sağlıyor. Yolculuğunuzdaki bu kavrayış, hayatınıza huzur ve dinginlik getirecek.

Manoj Krishna'nın “BEN’i ANLA” kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

 

 

 

 

 Kapat