Gençliği Gençlere Anlatan Merak Uyandırıcı Bir Roman

Mısra, birçok yaşıtı gibi harçlıklarını biriktirerek gösterişli küpeler alıyor, kalem koleksiyonu yapıyor. Kahvaltı yapmaya üşeniyor, bazı “küçük yalanlar” söyleyerek arkadaşlarıyla gizli işler çeviriyor. Dudaklarının gösterişsizliğinden yakınıp gizlice annesinin rujlarını kullanan Mısra, her genç gibi “arkadaşına ders çalışmaya” gidiyor.

“Bunca süs ders çalışmak için mi?” diye sordu annem.

"Ben çocuk değilim anne…" diyebildim.

"Yetişkin de değilsin!" dedi babam.

"Neyim ben o zaman?" diye sordum kırgın bir sesle.

Çocukluk ve yetişkinlik arasındaki yaşlarda olan Mısra’nın başından geçen maceraları okurken, gençler “gizli işler” in sonunun nereye varacağını tahmin bile edemeyecek. Gizli İşler, aile ilişkilerini, çocukluk aşklarını, arkadaşlıkları sürükleyici bir şekilde anlatan gençlik romanı.

Romandaki aile ve arkadaşlar arasındaki diyaloglar herkesin gençlik zamanında yaptığı konuşmaların bir benzeri. Gizli İşleri okurken gençlerin içinde “aynısını ben de yaşıyorum” hissi oluşacak. Meral Karamuk’un yazdığı Gizli İşler, gençlerin günlük yaşantılarından kesitler üzerine kurulmuş, merak uyandırıcı bir roman. Yazarın gençlerin günlük konuşmalarından esinlenerek yazdığı romanda, gençler kendilerini Mısra ile özdeşleştirecek, ailelerse gençlerin dilinden anlayacak.

“Yetişkinler hem çocukların erkenden uyumasını ister, hem de yatak altındaki canavarlardan bahsederek uykudan soğuturlar. Yetişkinlerle çocuklar arasındaki bu soğuk savaş gençliğe kadar uzar gider.”

“Aklı beş karış havada”, “başında kavak yelleri esiyor”, “kardeşi olsa daha sorumluluk sahibi olurdu” cümlelerini gençlik dönemindeki herkes zaman zaman duymuştur. İşte bu roman tam da bu dönemleri anlatıyor. Yatağını toplamak istemeyen, annesi tarafından sürekli üstünü başını düzeltmesi için uyarılan, arkadaşlarıyla buluşmak için ailesinden izin almak yerine küçük yalanlar uyduran Mısra’nın macera dolu hikâyesi, ailelerin çocuklarıyla olan iletişimlerine dışarıdan bakmalarını sağlayacak.

“Onlara arkadaşıma ders çalışmaya gideceğimi söylemiştim ama pazartesi günü olan sınava çalışmak yerine okul partisine gidecektim.”

Gençler için hayatın bazen çok heyecanlı olduğunu, içlerindeki kelebeklerin akıllarını başlarından alabileceğini anlatan Gizli İşler, hayatın bazen de çok sıkıcı olabildiğini ama keyifsizliğin sadece kendilerinden kaynaklanabileceğini vurguluyor. Hiç bir yere sığamayıp gökkuşağı olmak ya da geceleri kâbuslar görüp yemeden içmeden kesilmeyi gençlerin kendilerinin seçtiğini gösteriyor.

Çocuklarınız bu romanda gizli işlerin gizli kalmadığı bir gençlik romanı okuyacak. Esprili bir dille yazılan, gülümsetirken her sayfasında meraklandıran Gizli İşler’in kurgusu, gitgide bir düğüm haline gelip sonrasında yavaşça çözülüyor. Sonuysa güzel bir sürprizle bitiyor. Gençlere ders veren romanlara alternatif olan bu kitap, yalan söyleyerek aileden gizlice yapılan işlerin sonunda nasıl ortaya çıktığını eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Sürükleyici ve eğlenceli bir gençlik romanı arıyorsanız bu kitap beklentilerinizi karşılayacak.

 Meral Karamuk’un “Gizli İşler” kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

 

 

 

 

 Kapat