Erhan Gökgücü

Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro-Oyunculuk bölümünden 1963’te mezun oldu. Hemen ardından Devlet Tiyatrosundan ayrılarak İstanbul’da Arena, Gen-ar, Küçük Sahne; Ankara’da AST, Ankara Birliğinde çalıştı; Ankara Oyuncularının kurucularından biri oldu. 1972’de Devlet Tiyatrolarına döndü ve sırasıyla İzmir DT, Trabzon DT (Kurucu ve Sanat Yönetmeni) Adana DT (Sanat Yönetmeni), Ankara DT’de çalıştı. 1988’den, 2005’te yaş sınırından emekli oluncaya değin Devlet Tiyatroları Başrejisörü görevini yaptı. İlk profesyonel rejisini 1965 yılında gerçekleştirdi. Devlet Tiyatrolarındaki görevlerinin yanı sıra İzmir Devlet Konservatuarı, Ege Üniversitesi B.Y.Y.O., Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarında oyunculuk, diksiyon ve fonetik;  Bilkent Üniversitesinde ve sonra Ankara Devlet Konservatuarında reji ve oyunculuk dersleri verdi.

Oyun yazarı, rejisör ve oyuncu olarak biri yurtdışından, otuzu aşkın ödüle sahiptir. Ödülleri arasında kendisini en çok onurlandıranlar, kendi yapıtı Giordano Bruno sahnelemesinden ötürü yazar ve rejisör olarak aldığı, ÇYDD’nin Aziz Nesin adına düzenlediği büyük ödül ile Promete 1940 yazarı olarak aldığı Hasan Âli Yücel ödülüdür.

Yaşamı boyunca birçok sivil toplum ve meslek kuruluşunun yönetiminde bulunmuş olan Gökgücü, on bir yıl boyunca TOMEB (Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği) başkanlığı yaptı.

13 Şubat 2020 tarihinde vefat etti.

Yapıtları:

Yağmurlar Yağınca, Ramazanla Cülide, Kısmet, Giordano Bruno, İki Kalas Bir Heves, Gerçek Kurbanın Acısı, Duyarlılık Üzerine Vivace, Memleketim Memleketim, Promete 1940, Tekir Noktalama İşaretlerini Öğretiyor (çocuk müzikali-uyarlama), Hesaplaşma, Pr. Nebulus, Bilimin Tehlikesi ve kuramsal bir yapıt olan Reji Sanatı. Ayrıca radyo ve televizyonda oynanan çok sayıda özgün oyunu ve Türk Tiyatrosu Üzerine adlı bir çalışması ile tiyatro sanatı üzerine sanat dergilerinde yayımlanan yazıları vardır.

Erhan Gökgücü - Yazarın kitapları

Kapat