“Eğreti Gelinler”in Hikâyeleri

Bugünlerde vizyona giren "Eğreti Gelin Ladik" filmiyle yeniden gündeme gelen "eğreti gelinler" konusu ilk kez bu kitapta anlatılmıştı. Bu filmin senaristlerinden de olan Şükran Kozalı’nın Eğreti Gelinler romanı, Denizli’de yaşanan eğreti gelin geleneğini anlatıyor. Yazar bir mezarlık ziyareti sırasında dayısının başından geçen bir olayı öğrendiği anda roman oluşmaya başlıyor. Daha doğrusu Kostak Emine ve Kozalı’nın hayatı kesişiyor ve bizler de böylece bu hikâyeye tanık oluyoruz. Romanda sadece Kostak Emine’nin değil, birçok eğreti gelinin hikâyesine yer veriliyor: Yörük Güzeli Gülnaz, Yenihisarlı Gül Hüsniye, Ladik, Aynımah ve Bohçacı Çeneto

Zengin ailelerin ergen oğullarını evliliğe hazırlamak için evlerinde aile büyüklerinin belirlediği bir zaman aralığında kalırmış eğreti gelinler… Evin büyüklerinden biri, eğreti geline “Hoş geldin,  gelinliğin geçici olsun, oğlum sana emanet” der ve eğreti gelinlik başlar. Tabi bu muhafazakâr bir kültüre sahip Anadolu’da açıktan değil, gizlice yapılırmış. Sadece ev halkının tanık olduğu bir durum. Evde kaldığı müddetçe ev halkından biri gibi yaşayan eğreti geline birdenbire “Oğlumuz nişanlanacak, artık senin işin bitti” deniliyor. Ev halkından biri gibi yaşayan eğreti gelin böylece bir yabancı oluyor ve başka bir evde yine ansızın sonlanacak hayatına kapı aralıyor. Peki, her şey bu kadar kolay mı ilerliyor? Bitti denince bitiyor mu gerçekten? Bir evden başka bir eve, bir hayattan başka bir hayata sürüklenirken, eğreti gelin ya durmak isterse? Kendisine sunulan hayata direnirse? İşte olayın trajikliği tam da burada başlıyor.

Eğreti Gelinler kitabı, eğreti gelin geleneğinin yanında kadınların uğradığı maddi ve duygusal şiddete de yer veriyor. Bu romanda yolculuğa çıkarken kendinizi “Hayat beni hiç de çocuk yerine koymamış, bana hiç sormadan kocaman bir adamın eline verivermişti” diyen bir çocuk gelinin yerine koyabilirsiniz. Çocuk yaşta evlendirilip kendisine sunulan hayata sarılmaya çalışan Selmin’in hikâyesi sizin hikâyeniz oluveriyor. İlk karşılaşmasında kendisinde sadece korku uyandıran birini sevdiğini zanneden Selmin’in hikâyesi… Kendisine sunulan hayatı yaşamaya mahkûm edilmiş Selmin, günün birinde gerçekten aşkla karşılaşır ve sizler de bu aşka tanık olmakla kalmaz, bu aşkı yaşarsınız.

Bu romanla hem eğreti gelin geleneğinin kadınlar üzerinde yarattığı sarsıcı etkileri görecek hem de çocuk gelinlerin, eğreti gelinlerin ve genel olarak kadınların yaşadıklarına tanıklık edeceksiniz. Bazen onlarla birlikte direnecek, onlar için çizilen sınırları aşacak ve bazen de onların yaşadığı büyülü aşkları yaşayacaksınız.

Şükran Kozalı'nın Eğreti Gelinler kitabını indirimli ve avantajlı kargo seçeneğiyle satın almak için tıklayın.

 

 

 

 

 

 

 

Şükran Kozalı'nın diğer kitapları: Eğreti Erkekler ve Deniz İpeği

  Kapat