Dünyanın En Gri Kitabı: Bu Kitap Gri

Gri, resimli kitaplarda kendisine hiç yer verilmediği için isyan edip başkaldırırsa ne olur dersiniz? Bu Kitap Gri, kendisine hiç yer vermeyen diğer renklere karşı kendi kitabını yazan Gri’nin hikâyesini anlatıyor.

Gerçekçi olmak gerekirse gri, çocukların dikkatini çekme konusunda ne turuncuyla yarışabilir ne kırmızıyla ne de sarıyla. Öyle değil mi, gözalıcı renkler dururken hangi çocuk gri bir bisikleti seçer, hangi çocuk canlıları dururken solgun renklerin peşine düşer?

Kıpkırmızı kapağıyla çocukları bekleyen resimli kitaplar varken kim Bu Kitap Gri’yi eline alıp okur? İşte şimdi yanıldınız. Bu Kitap Gri, Goodreads Okur Seçimleri Ödülü’nde finalist oldu ve 2020’de en çok okunan resimli çocuk kitaplarının arasına girdi.

Bu Kitap Gri, gözalıcı renklerin dünyasına hapsolmuş çocuklara diğer renklerin de var olduğunu anımsatıyor. Nasıl ki bazı çocuklar daha atak, daha girişkenken bazıları daha sessiz ve çekingense. Nasıl ki bazı şarkılar neşeli, ritmikken bazıları daha sakinse. Nasıl ki bazı sözcükler insanları güldürürken bazıları düşündürürse.

Bazı renkler ilk bakışta diğerleri kadar dikkat çekmese de doğayı, insanları, hayvanları ve en önemlisi duyguları resmetmek için en az diğerleri kadar gerekli. Dünyaca ünlü ressamların kullandığı pastel renkleri bırakıp da tüm dünyamızı pazarlama afişlerindeki canlı renklerle doldurursak sizce daha güzel resimler mi yapmış oluruz?

 

 

Bu Kitap Gri renklerin nasıl kullanıldığını anlatan basit bir kitap gibi dursa da aslında çocuklara çok önemli iki kavramı anımsatıyor. Kitap eşitlik ilkesini ve farklılıklara saygı duymayı temel alıyor. Küçük okurların hayal dünyasına farklı bir renkle birlikte çok daha evrensel bir bakış açısı getiriyor.

Lindsay Ward’ın yazıp resimlediği Bu Kitap Gri resimlerden başlayarak üzerine çok fazla konuşabilecek bir çocuk kitabı. Okul öncesi ve ilkokul için (Dört yaş ve üzeri) önerilen Bu Kitap Gri, pek çok okulun bünyesindeki sanatsal çalışmalarda da kaynak kitap olarak kullanılmakta.

Bu Kitap Gri her çocuğun okumasında yarar olan ancak özellikle resimle ilgilenen çocukların mutlaka okuması gereken bir kitap.

Lindsay Ward’ın yazıp resimlediği, Ceren Ceylan’ın Türkçeye çevirdiği Bu Kitap Gri’yi indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneğiyle satın almak için tıklayın.

 

 

 Kapat