Doç. Dr. Murat Akan

Murat Akan, 1991 yılında Robert Kolej’den mezun olduktan sonra lisans eğitimini Amerika Birleşik Devletleri’nde, Rutgers Üniversitesi’nde, Endüstri Mühendisliği alanında sürdürdü. Lisans eğitimini tamamladığında müfredata ek olarak yaptığı proje çalışmalarından dolayı Rutgers
Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü tarafından James J. Slade Scholar Ödülü’ne layık görüldü. Yüksek lisans ve doktora derecelerini yine Amerika Birleşik Devletleri’nde, Columbia Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nden aldı.

2005 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesidir. 2012-2013 akademik senesinde Almanya’nın Göttingen şehrinde Max Planck Enstitüsü-Dini ve Etnik Çeşitlilik Çalışmalarına (Max-Planck-Institut zur Erforschung multireligiöser und multiethnischer Gesellschaften) davet edildi. Laiklik Siyaseti (The Politics of Secularism) kitabının temelini oluşturan yaklaşık on beş yıllık araştırmanın son aşamaları ve kitabın İngilizcesinin ilk yazımı, Max Planck Enstitüsü’nde TÜBİTAK bursu desteğiyle gerçekleşti. Akan,
2019-2020 akademik yılında Fransa’da Nantes İleri Çalışmalar Enstitüsü’ne (Institut d’études avancées de Nantes) ve 2020-2021 akademik yılında Paris İleri Çalışmalar Enstitüsü’ne (Institut d’études avancées de Paris) kabul edildi.

Doçent Doktor Akan şu sıralarda, İkinci Fransa Cumhuriyeti, Hindistan ve Türkiye’de anti-demokratik siyasi hareketler ve popülizm üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

Doç. Dr. Murat Akan - Yazarın kitapları

Kapat