DEHB – Dr. Özlem Sürücü

Son zamanlarda “hiperaktif çocuk” tanımlamasını çok sık duyar olduk. Kıpır kıpır, yerinde duramayan çocuklar için kullanılıyor. Peki, nedir bu hiperaktivite bozukluğu? Dikkat eksikliği ile bağlantısı ne? Çocuk Ergen Psikiyatristi Dr. Özlem Sürücü, dikkat esikliği hiperaktivite bozukluğu ile ilgili ebeveynler ve öğretmenler için yazdığı el kitabında  bu konuyla ilgili tüm ayrıntıları açıklıyor. Dikkat esikliği hiperaktivite bozukluğunun yaşamı nasıl etkilediğini, farklı derecelerini ve tiplerini, ortaya çıkma nedenlerini, belirtilerini, olumlu yönlerini ve çözümlerini bulabileceğiniz bu kitap, aileler ve öğretmenler için rehber niteliğinde bir kitap.

“Çocuğunuzda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu var!”

Doktorunuzdan bu cümleyi duyduğunuzda kim bilir aklınızdan hangi sorular geçmiştir. Bu kitap, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ile ilgili sorularınızın cevaplarını bulabileceğiniz bir yol haritası sunuyor. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun yaşam boyu devam etme olasılığı olduğu için tedavi sürecinin inişleri ve çıkışlarıyla, hayal kırıklıklarıyla, coşkuları ve fırtınalarıyla uzun bir yolculuk olduğunu vurguluyor.

Kitabın ilk bölümünde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuna daha yakından bakıyoruz. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun ne olup ne olmadığını bilmek, çocuğunuzun durumunu daha iyi anlamanızı sağlayacak. En önemli adımın sorunu kabullenmek olduğunu öğrendiğinizde işiniz daha da kolaylaşmış olacak. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuğunuz ile ilişkilerinizde neyi doğru, neyi yanlış yaptığınızı, nelerin işe yaramadığını ve çocuğunuza nasıl davranmanız gerektiğini öğreneceksiniz. Sonraki adım ise çocuğunuza nasıl yaklaşmanız gerektiğini içselleştirmek olacak.

“Yapmanız gereken şey dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuyla savaşmak değildir. Savaş yıkıcıdır. Hedefiniz dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun varlığını kabul edip, olumlu yönleriyle birlikte mutlu ve doyurucu bir yaşam sürebilmenin yollarını keşfetmek olmalıdır.”

Kitabı okudukça sadece sizin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ile yaşamadığınızı göreceksiniz, hissettiğiniz çaresizliğin yerini umut alacak. Çevresindeki uyaranlarla dikkati kolayca dağılan, eşyalarını sık kaybeden, günlük etkinliklerinde unutkan olan ve sürekli hareket halinde olan çocuklarınıza dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu teşhisi konmuş olabilir. Kitabı okuduktan sonra bu bozukluğu yakından tanımak işinizi kolaylaştıracak. Dikkat eksikliğinde temel sorunun, kişinin belirli bir şeye odaklanamaması değil, başka bir şey yapma isteğine engel olamaması olduğunu öğrenecek ve buna göre önlemler alacaksınız. Dr. Özlem Sürücü yaratıcı olma, sıcakkanlı ve hoşgörülü olma, kolay iletişim kurabilme gibi olumlu özellikleriyle dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu kucaklamamız gerektiğini vurguluyor.

Dr. Özlem Sürücü, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun tedavisi ile ilgili yazdığı bölümde, uyku düzeninin sağlanması, doğru beslenme, düzenli egzersiz ve ortamın düzenlenmesi gibi yöntemlerin uygulanabileceğini, eğer gerekliyse ilaç tedavisinden çekinmemek gerektiğini belirtiyor. İlaç almayan dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklardan daha dikkatli ve uyumlu olmasını beklemenin ona yapılan bir haksızlık olduğunu da ekliyor. Dr. Özlem Sürücü’nün yaşamın içinden gelen somut örnekleri, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu için çözümleri daha uygulanabilir hale getiriyor.

Dr. Özlem Sürücü’nün kitabı, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocukların ebeveynlerinin içlerini rahatlatacak. Ebeveynler neyle karşı karşıya olduklarını daha net anlayacak, çözüm yöntemleriyle ilgili alternatifler hakkında bilgi sahibi olacaklar. Dr. Özlem Sürücü, kitapta dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ilaçları kullanımının etkilerini olumlu ve olumsuz yönleriyle detaylı bir şekilde açıklıyor. Çocuğunda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan ailelerin, bu bozukluğu inkar etmelerinin, suçluluk duymalarının ve isyan etmelerinin tanı ve tedavi sürecini geciktirdiğini vurgulayan kitap harekete geçmenizi sağlayacak. Dr. Özlem Sürücü’nün kitabı, çocuğunuzun daha kaliteli bir yaşam sürmesi için belki de ilk ve en önemli adımlardan biri olacak.

Dr.Özlem Sürücü’nün “Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu” kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

 

 

 

 

 

 Kapat